Sobota, 23. október 2021
Slnečno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd

 Webnoviny  20. máj 2021  121
Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd

20.5.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy sa opäť postavil pred súd. Ako uviedol spravodajský portál BBC, dôvodom je nelegálne financovanie jeho volebnej kampane v roku 2012. Súd sa mal začať už koncom marca, no museli ho odročiť, keďže zúčastnený právnik ochorel na COVID-19.

Preinvestovali desiatky miliónov


Sarkozy je obvinený spolu s ďalšími 13 obžalovanými. Tieto osoby údajne na kampaň preinvestovali desiatky miliónov eur a aby zakryli skutočné náklady, najali si PR agentúru s názvom Bygmalion, aby poskytnuté služby fakturovala strane a nie Sarkozyho kampani.

Prokurátori pripúšťajú, že Sarkozy nebol zapojený do organizácie tohto konania, no tvrdia, že o tom musel vedieť. Šesťdesiatšesťročný Sarkozy obvinenia popiera, no ak mu dokážu vinu, hrozí mu až rok väzenia a pokuta do výšky 3750 eur.

Exprezident vinný z korupcie


Jérome Lavrilleux, zástupca šéfa Sarkozyho kampane v roku 2012 a jeden z 13 spoluobžalovaných, verejne priznal dohľad nad presmerovaním finančných prostriedkov. Uviedol, že konal sám. Falošné vyúčtovania verejne uznal aj jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Bygmalion - Guy Alves.

Sarkozyho, ktorý bol v prezidentskom úrade v rokoch 2007 - 2012, začiatkom marca parížsky súd uznal za vinného z korupcie a obchodovania s vplyvom. Odsúdil ho na rok väzenia a udelil mu aj 24-mesačnú podmienku.

Viac k témam: nelegálne financovanie volebnej kampane, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.