Piatok, 12. júl 2024
Dážď  19,3 °C
Mimoriadne správy

Island pozastavil činnosť svojho veľvyslanectva v Rusku, urobil tak ako prvý z členských štátov NATO

 Webnoviny   1. august 2023  157  
Island pozastavil činnosť svojho veľvyslanectva v Rusku, urobil tak ako prvý z členských štátov NATO

1.8.2023 (SITA.sk) - Island sa stal prvým členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorý formálne pozastavil činnosť svojho veľvyslanectva v Rusku.

Obmedzenie diplomatického zastúpenia


Ako referuje web news.sky.com, Reykjavík začiatkom júna oznámil svoj zámer zatvoriť veľvyslanectvo, no platnosť nadobudol až v utorok. Islandskí predstavitelia tiež požiadali Rusko, aby obmedzilo svoje diplomatické zastúpenie v Reykjavíku.

Island má od získania nezávislosti v roku 1944 veľvyslanectvo v Moskve, s výnimkou krátkeho obdobia v 50. rokoch, keď bol obchod medzi krajinami pozastavený. Island však trvá na tom, že zatvorenie veľvyslanectva neznamená ukončenie diplomatických vzťahov.

Dôležité rozhodnutie


Islandská ministerka zahraničných vecí Thórdís Gylfadóttir uviedla, že obnovenie normálnych vzťahov s Ruskom bude závisieť od rozhodnutí, ktoré prijme Kremeľ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Súčasná situácia jednoducho neumožňuje malej zahraničnej službe Islandu prevádzkovať veľvyslanectvo v Rusku,“ povedala.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v odpovedi na zatvorenie uviedlo, že „ničí“ spoluprácu medzi krajinami a dodalo: „Všetky protiruské akcie Reykjavíku si nevyhnutne vyžiadajú odpoveď.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Ruské ministerstvo zahraničných vecí, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Island pozastavil činnosť svojho veľvyslanectva v Rusku, urobil tak ako prvý z členských štátov NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.