Streda, 1. február 2023
Zamračené  1,1 °C
Mimoriadne správy

Írsko má staronového premiéra, Leo Varadkar prevzal funkciu po Micheálovi Martinovi na základe predošlej dohody

 Webnoviny  17. december 2022  41
Írsko má staronového premiéra, Leo Varadkar prevzal funkciu po Micheálovi Martinovi na základe predošlej dohody

17.12.2022 (Webnoviny.sk) - Micheál Martin prepustil post írskeho premiéra Leovi Varadkarovi, ktorý túto funkciu zastával už v rokoch 2017 - 2020.

Udialo sa tak v rámci dohody, ktorú koaliční partneri uzatvorili počas zostavovania vlády po predvlaňajších parlamentných voľbách.

Pri zostavovaní vlády sa strany dohodli, že Martin bude zastávať najvyššiu funkciu počas prvej polovice päťročného funkčného obdobia a v decembri 2022 prepustí svoje miesto Varadkarovi.

Martin v sobotu ráno odovzdal svoju rezignáciu prezidentovi Michaelovi Higginsovi. Povedal, že preňho bolo cťou slúžiť ako premiér a „teší sa na druhú fázu tejto vlády“.

Viac k témam: írsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Írsko má staronového premiéra, Leo Varadkar prevzal funkciu po Micheálovi Martinovi na základe predošlej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.