Streda, 8. júl 2020
Slnečno  10,6 °C
Mimoriadne správy

Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé

 Webnoviny  16. január 2020  38
Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé

16.1.2020 (Webnoviny.sk) - Pre Irán už neexistuje "žiadny limit" pre obohacovanie uránu po rozhodnutí vzdať sa záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody. Vyhlásil to vo štvrtok iránsky prezident Hasan Rúhání. Irán sa vzdal svojich záväzkov v reakcii na nedávne zabitie svojho vysokopostaveného generála Kásema Solejmáního pri americkom nálete.

Odstúpenie od jadrovej dohody


Rúhání v prejave pred šéfmi bánk tiež povedal, že jadrový program krajiny je "v lepšom stave", ako bol pred dohodou so svetovými mocnosťami z roku 2015. Priznal však, že americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé.

Washington ich opätovne uvalil na islamskú republiku v roku 2018, keď od dohody jednostranne odstúpil, sčasti pre iránsku podporu ozbrojených skupín v regióne a balistický raketový program krajiny.

Napätie s USA


Teherán začal jadrovú dohodu následne porušovať a Rúhání priznal aj postupne narastajúce napätie so Spojenými štátmi.

“Jediná guľka môže spôsobiť vojnu a nevystrelenie jedinej guľky môže viesť k mieru," povedal prezident a dodal, že jeho administratíva sa usiluje o väčšiu bezpečnosť.

Viac k témam: jadrová dohoda, Zabitie Kásema Solejmáního
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.