Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

Irán údajne uzatvára dohody s USA a Britániou o prepustení väzňov výmenou za uvoľnenie fondov

 Webnoviny   2. máj 2021  103
Irán údajne uzatvára dohody s USA a Britániou o prepustení väzňov výmenou za uvoľnenie fondov

2.5.2021 (Webnoviny.sk) - Irán prepustí väzňov s väzbami na Západ výmenou za miliardy dolárov od Spojených štátov a Veľkej Británie. Informovala o tom v nedeľu iránska štátna televízia.

Nemenovaný iránsky predstaviteľ pre televíziu povedal, že výmena medzi USA a Teheránom zahŕňa prepustenie väzňov výmenou za uvoľnenie zmrazených iránskych fondov vo výške 7 miliárd dolárov (približne 5,8 miliardy eur).

Američania správu popreli


Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price okamžite poprel správu iránskej štátnej televízie. „Správy o dosiahnutí dohody o výmene väzňov nie sú pravdivé,“ poznamenal.

Agentúra AP však dodáva, že napriek popieraniu týchto informácií existujú náznaky, že uskutočnenie takejto dohody medzi USA a Iránom môže byť v pláne.

Iránska štátna televízia taktiež informovala, že Teherán údajne dosiahol dohodu s Veľkou Britániou o zaplatení 400 miliónov libier (zhruba 460 miliónov eur) výmenou za prepustenie britsko-iránskej charitatívnej pracovníčky Nazanin Zaghari-Ratcliffe, ktorú v Iráne odsúdili za špionáž.

Právne diskusie stále trvajú


Tá minulý týždeň dostala ďalší rok väzenia. Zaghari-Ratcliffe, ktorá pracovala pre Thomson Reuters Foundation, zatkli v apríli 2016 a obvinili ju z pokusu o zvrhnutie vlády. Odsúdili ju v roku 2017.

Spomenutá suma 400 miliónov libier údajne predstavuje čiastku, ktorú zaplatil zosnulý šáh Muhammad Reza Pahlaví, ktorého vládu ukončila islamská revolúcia v roku 1979, za napokon nedoručené tanky Chieftain.

Briti na rozdiel od Američanov tieto správy nepotvrdili, no ani nevyvrátili. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že Spojené kráľovstvo pokračuje „v skúmaní možností riešenia tohto 40 rokov starého prípadu“ a nebude sa zatiaľ bližšie vyjadrovať, pretože stále trvajú právne diskusie.

Viac k témam: peniaze, väzni, výmena
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán údajne uzatvára dohody s USA a Britániou o prepustení väzňov výmenou za uvoľnenie fondov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.