Piatok, 6. december 2019
Zamračené  -1,4 °C
Mimoriadne správy

Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá

 Webnoviny  30. august 2019  37
Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá

30.8.2019 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) potvrdila, že Irán naďalej prekračuje limity obohacovania uránu, ktoré mu stanovuje jadrová dohoda so svetovými mocnosťami z roku 2015.

V dôvernej štvrťročnej správe pre členov agentúry, ktorú sa podarilo získať tlačovej agentúre The Associated Press (AP), MAAE v piatok uviedla, že iránske zásoby nízko obohateného uránu aj naďalej prekračujú povolené množstvá uvedené v takzvanom Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA).

Irán podľa agentúry tiež pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, čo je nad povolených 3,67 percenta. Na výrobu jadrových zbraní je potrebný urán obohatený na 90 percent.

Porušenie zmluvy minulý mesiac oznámil samotný Irán a potvrdila to aj MAAE. Teherán naďalej s agentúrou spolupracuje a umožňuje jej inšpektorom monitorovať jeho jadrové zariadenia.

Islamská republika pristúpila k tomuto kroku s cieľom vyvinúť tlak na európske mocnosti, aby ponúkli nové podmienky dohody po tom, čo od nej minulý rok odstúpili Spojené štáty a uvalili na Teherán ekonomické sankcie. Európske štáty proti odstúpeniu USA protestovali a opakovane vyzývali Irán, aby dohodu dodržiaval. Tá má za cieľ brzdiť túto islamskú republiku v jej jadrových ambíciách výmenou za ekonomické stimuly.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Irán aj naďalej porušuje jadrovú dohodu, zásoby uránu prekračujú povolené množstvá © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.