Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Ikonický portrét Marilyn od Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov

 Webnoviny  10. máj 2022  130
Ikonický portrét Marilyn od Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov

10.5.2022 (Webnoviny.sk) - Ikonický portrét Marilyn Monroe z dielne Andyho Warhola v pondelok vydražili za 195 miliónov dolárov. Shot Sage Blue Marilyn sa tak stala najdrahším dielom amerického umelca, aké kedy predali v aukcii.

Sieťotlač z roku 1964 zobrazuje detailný záber Monroe so žltými vlasmi, modrými tieňmi a červenými perami na modrom pozadí. Podľa newyorského aukčného domu Christie's sa tiež stala najdrahším vydraženým dielom z 20. storočia.

Doterajším držiteľom rekordu bol Jean-Michel Basquiat, ktorého maľbu Untitled z roku 1982 vydražili v roku 2017 v aukčnej sieti Sotheby's za 110,5 milióna dolárov.

Marilyn podľa Christie's v pondelok získal nemenovaný kupec. V čase, keď ohlásili dražbu, pritom odhadovali, že by jej predajná cena mohla dosiahnuť 200 miliónov dolárov.

Výťažok z predaja poputuje na konto Thomas and Doris Ammann Foundation Zurich, ktorá dala dielo do aukcie. Nadácia je zameraná na pomoc deťom so zdravotnou starostlivosťou a vzdelávacími programami.

(1 EUR = 1,0559 USD)

Viac k témam: Aukčný dom Christie's, Dražba, Nadácia, Pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Ikonický portrét Marilyn od Warhola vydražili za 195 miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.