Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Hollywoodsky producent Weinstein je vinný z ďalšieho znásilnenia a sexuálnych napadnutí, ozvalo sa už vyše 80 žien

 Webnoviny  20. december 2022  45
Hollywoodsky producent Weinstein je vinný z ďalšieho znásilnenia a sexuálnych napadnutí, ozvalo sa už vyše 80 žien

20.12.2022 (Webnoviny.sk) - Losangeleská porota uznala bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina za vinného zo znásilnenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Sedemdesiatročnému držiteľovi Oscara hrozí 24 rokov väzenia. V súčasnosti si už pritom odpykáva 23 rokov za znásilnenie a sexuálne napadnutie, pre ktoré ho pred dvoma rokmi odsúdili počas prvého procesu v New Yorku.

Vinný zo znásilnenia


Weinsteina v pondelok uznali za vinného zo znásilnenia a dvoch obvinení zo sexuálneho napadnutia, ktoré sa týkali obete, v záujme ochrany jej anonymity známej len ako Jane Doe 1. Porota sa nedokázala dohodnúť na verdiktoch v prípadoch obvinení zo strany Jennifer Siebel Newsom, manželky kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, a ženy známej ako Jane Doe 2.

V týchto prípadoch konštatovali zmätočný proces. Zbavili ho tiež obvinení z ublíženia na zdraví sexuálneho charakteru v prípade Jane Doe 3.

Počas dvojmesačného procesu svedkovia i obete vypovedali, ako Weinstein využíval svoj vplyv na to, aby ženy vylákal na súkromné stretnutie a následne ich napadol. Vypovedali počas neho desiatky svedkov, no pondelkový verdikt sa týkal len obvinení zo strany štyroch žien z rokov 2005 - 2013.

Filmový priemysel


Porota zložená z ôsmich mužov a štyroch žien diskutovala deväť dní o troch obvineniach zo znásilnenia a štyroch ďalších bodoch týkajúcich sa sexuálnych útokov.

Žena, za ktorej znásilnenie Weinsteina v pondelok uznali za vinného, je modelka narodená v Rusku.

Jeho odsúdenie v New Yorku z roku 2020 bolo významným krokom pre hnutie #MeToo, ktoré už niekoľko rokov upozorňuje na rozšírené sexuálne zneužívanie a obťažovanie vo filmovom priemysle. Weinstein sa proti rozhodnutiu odvolal.

Za uplynulé roky sa ozvalo viac ako 80 žien, ktoré ho obvinili zo sexuálneho napadnutia alebo nevhodného správania, pričom obvinenia sa týkajú obdobia niekoľkých desaťročí.

Viac k témam: #MeToo, Sexuálne napadnutie, Sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hollywoodsky producent Weinstein je vinný z ďalšieho znásilnenia a sexuálnych napadnutí, ozvalo sa už vyše 80 žien © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.