Nedeľa, 26. máj 2019
Slabý dážď  12,6 °C
Mimoriadne správy

Hamáček nechce pád celej vlády, volá iba po odchode premiéra Babiša

 Webnoviny  18. november 2018  112
Hamáček nechce pád celej vlády, volá iba po odchode premiéra Babiša

PRAHA 18. novembra (WebNoviny.sk) - Český minister vnútra a predseda ČSSD Jan Hamáček si myslí, že by bolo lepšie, ak by vláda pokračovala bez premiéra Andreja Babiša.

Hamáček nechce pád vlády


Vyjadril sa tak v Českej televízii, pričom poznamenal, že nevidí dôvod na vyslovenie nedôvery celej vláde. Vylúčil zároveň, že by za informáciami o Andrejovi Babišovi mladšom stála rozviedka a vyhlásil, že od premiéra očakáva ospravedlnenie.

„Je pravda, že tá súčasná kauza okolo premiéra vládu extrémne zaťažuje. My sme do tej vlády ale nešli, aby sme riešili kauzy Andreja Babiša,“ uviedol Hamáček s tým, že premiérovo odstúpenie by situáciu vyriešilo. Myslí si však, že hnutie ANO touto cestou nechce ísť.

Opozícia nemá plán B


Predsedníctvo ČSSD by sa malo podľa Hamáčka stretnúť v stredu a do piatka sa rozhodnúť o svojom ďalšom postupe. „Zvažujeme všetky alternatívy, vieme, akú hráme úlohu a chceme vedieť, aké máme možnosti," skonštatoval a zároveň poznamenal, že opozícia nemá plán B.

Podľa doterajších ústavných zvyklostí v Českej republike by odstúpenie predsedu vlády znamenalo demisiu celej vlády, no v máji 2017, keď vtedajší premiér Bohuslav Sobotka avizoval podanie demisie, prezident Miloš Zeman uviedol, že by šiel proti ústavnej praxi a vymenil len Sobotku.

Prezident pritom už vo štvrtok uviedol, že keby vyslovili nedôveru vláde, on by jej zostavením opäť poveril Babiša.

Viac k témam: Andrej Babiš, Andrej Babiš mladší, Bohuslav Sobotka, ČSSD Česká strana sociálně demokratická, hnutie ANO, Jan Hamáček, Miloš Zeman
Zdroj: Webnoviny.sk - Hamáček nechce pád celej vlády, volá iba po odchode premiéra Babiša © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.