Nedeľa, 9. august 2020
Slnečno  18,4 °C
Mimoriadne správy

Greta Thunberg vysvetlila svoje slová o postavení politikov k múru, je proti násiliu

 Webnoviny  15. december 2019  47
Greta Thunberg vysvetlila svoje slová o postavení politikov k múru, je proti násiliu

15.12.2019 (Webnoviny.sk) - Svetové krajne pravicové a nacionalistické médiá pravidelne prinášajú "senzačné" informácie o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunberg, ktoré majú raz potvrdzovať, že je "niekým" financovaná, inokedy súvisia s jej duševným zdravím. Tento týždeň mali tieto médiá veľmi ľahkú prácu - stačilo im skopírovať výrok, ktorý Greta skutočne povedala. V piatok v talianskom Turíne totiž hovorila o tom, že treba politikov "postaviť k múru". Vetu, ktorá naozaj neznie dobre, viaceré médiá automaticky prezentovali ako dôkaz, že švédska aktivistka vyzýva k násiliu.

Greta však tvrdí, že celá situácia je nedorozumenie, a slová o postavení politikov k múru myslela úplne inak, ako vyzneli.

Ako napísala v sobotu na Twitter, v Turíne len nesprávne preložila zo svojej rodnej reči ustálené slovné spojenie, ktoré vo švédčine znamená niečo celkom iné. "Postaviť niekoho k múru" totiž vo švédčine znamená situáciu, keď niekoho donútime odpovedať na nepríjemné otázky, priznať pravdu, či postaviť sa čelom k určitému problému.

"Takto to dopadne, keď sa snažíte improvizovať na verejnosti v cudzom jazyku," napísala Greta v sobotu na Twitter. Šestnásťročná Švédka potvrdila, že je v každom prípade proti akejkoľvek forme násilia, a to isté sa podľa nej dá povedať aj o hnutí, ktorého vznik inšpirovala. "Toto sa rozumie samo sebou, bez toho, aby som to hovorila - ale hovorím to aj tak," napísala Greta.

Zdroj: Webnoviny.sk - Greta Thunberg vysvetlila svoje slová o postavení politikov k múru, je proti násiliu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.