Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov

 Webnoviny  26. február 2024  105  
Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov

26.2.2024 (SITA.sk) - Námornú bezpečnostnú operáciu Európskej únie v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladné lode pred útokmi jemenských povstalcov húsíov podporovaných Iránom, povedie Grécko.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Atény zároveň v pondelok formálne súhlasili so zapojením do operácie Aspides, keďže bezpečnostný výbor na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom nariadil účasť gréckej fregaty.

Húsíovia od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v októbri uskutočnili sériu útokov bezpilotných lietadiel a rakiet na komerčné lode. Grécko, významná obchodná námorná veľmoc, bolo priamo zasiahnuté útokmi húsíov, ktoré brzdia medzinárodný obchod a zvyšujú ceny. Prístav Pireus neďaleko Atén zaznamenal v januári medziročný pokles aktivity na svojom kontajnerovom termináli o 12,7 %.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.