Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Gréci sprísňujú opatrenia, na pracovisku budú povinné rúška a upravia sa otváracie hodiny

 Webnoviny  22. november 2021  100
Gréci sprísňujú opatrenia, na pracovisku budú povinné rúška a upravia sa otváracie hodiny

22.11.2021 (Webnoviny.sk) - Grécko zavádza rozsiahle protipandemické opatrenia, ktoré majú zmierniť prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus


Vládne nariadenie, ktoré platí do 6. decembra, dáva povinnosť nosenia rúšok na pracoviskách, upravuje otváracie hodiny vo verejnom a súkromnom sektore a povoľuje dospelým vstup do vnútorných rekreačných a zábavných priestorov len, keď majú potvrdenie o očkovaní alebo nedávnom zotavení sa z choroby.

Dvojnásobne vyššie úmrtia


Opatrenia sa týkajú priestorov ako sú bary, reštaurácie, kiná a múzeá. Kapacitné obmedzenia a reštrikcie pri vstupe platia aj pre súdy a náboženské miesta.

Obsadenosť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s COVID-19 presiahla 90 percent. Úmrtia od októbra vzrástli na najvyššiu úroveň za pol roka a sú takmer dvojnásobne vyššie ako je priemer v Európskej únii.

S očkovanými je menej starostí


Vláda zatiaľ odmieta návrat k všeobecnému lockdownu. Minister zdravotníctva Thanos Plevris však uviedol, že súčasné obmedzenia o dva týždne prehodnotia.

„Sú to naši neočkovaní spoluobčania, ktorí sú veľmi chorí, sú prijatí na oddelenia intenzívnej starostlivosti a zomierajú,“ povedal pre súkromnú televíziu Antenna a doplnil, že očkovaní nevyžadujú takú úroveň ochrany ako neočkovaní. Zhruba tretina obyvateľstva Grécka a štvrtina dospelých zostáva neočkovaná proti koronavírusu.

V Grécku tiež už padli prvé vážne obvinenia v súvislosti s podvodnými očkovacími certifikátmi. Prokurátor vzniesol obvinenia z trestného činu a priestupku voči viac ako 40 ľuďom v strednom Grécku, ktorí sa údajne zapojili do operácie s predávaním falošných dokumentov neočkovaným ľuďom. Obvinenia sa týkajú účasti v zločineckej organizácii a prania špinavých peňazí.

Viac k témam: Grécka vláda, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu, sprísnenie opatrení
Zdroj: Webnoviny.sk - Gréci sprísňujú opatrenia, na pracovisku budú povinné rúška a upravia sa otváracie hodiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.