Štvrtok, 2. apríl 2020
Slnečno  3 °C
Mimoriadne správy

Generálny tajomník OSN Guterres vyzval na okamžité prímerie v Sýrii, Rusko a Čína to odmietli

 Webnoviny  29. február 2020  21
Generálny tajomník OSN Guterres vyzval na okamžité prímerie v Sýrii, Rusko a Čína to odmietli

29.2.2020 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v piatok opäť vyzval na okamžité prímerie v severozápadnej Sýrii, skôr "ako sa situácia úplne vymkne spod kontroly".

Jeho výzvu pritom podporilo 13 z 15 krajín, ktoré sa zúčastnili na mimoriadnom stretnutí Bezpečnostnej rady OSN, s výnimkou Ruska, najbližšieho spojenca Sýrie, a tiež Číny.

Guterres výzvou reagoval na štvrtkové zabitie najmenej 33 tureckých vojakov pri nálete v provincii Idlib. Útok zvýšil napätie medzi Tureckom a Ruskom a tiež možnosť vypuknutia vojny, uprostred ktorej uviaznu milióny sýrskych civilistov.

Generálny tajomník je podľa vlastných slov v úzkom kontakte s Ruskom a Tureckom, ktoré žiada o pokoj zbraní, no "zatiaľ sme sa tam nedostali". Varoval pritom, že bez okamžitých krokov každou hodinou rastie riziko ešte väčšej eskalácie napätia.

Na okamžité ukončenie vojenskej kampane vyzvali v spoločnom vyhlásení aj štyri európske štáty - Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Estónsko, ktoré spolu s Veľkou Britániou, Spojenými štátmi a Dominikánskou republikou požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady.

Sýrske vládne sily, ktorým pomáha Rusko, sa snažia znovu získať pod kontrolu provinciu Idlib, ktorá je poslednou baštou povstalcov. Tých zase podporujú turecké sily.

Viac k témam: prímerie
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálny tajomník OSN Guterres vyzval na okamžité prímerie v Sýrii, Rusko a Čína to odmietli © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.