Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  1 °C
Mimoriadne správy

Francúzsko bude mať lietadlovú loď s jadrovým pohonom, má merať približne tristo metrov

 Webnoviny   9. december 2020  69
Francúzsko bude mať lietadlovú loď s jadrovým pohonom, má merať približne tristo metrov

9.12.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsko postaví novú lietadlovú loď s jadrovým pohonom, ktorá do roku 2038 nahradí plavidlo Charles de Gaulle. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že rozhodnutie použiť spomenutý pohon súvisí s klimatickou stratégiou "krajiny galského kohúta", keďže vyprodukuje menej emisií v porovnaní s motorovou naftou.

Loď za sedem miliárd eur


Nová francúzska lietadlová loď bude mať približne 70-tisíc ton a dĺžku 300 metrov, čo je zhruba 1,5-krát viac ako Charles de Gaulle, ktorú v ostatných rokoch podľa francúzskych prezidentských poradcov nasadili na medzinárodné vojenské operácie v Iraku a Sýrii.

Loď bude navrhnutá tak, aby vyhovovala bojovým lietadlám novej generácie a mohla slúžiť približne do roku 2080. Náklady na jej výstavbu nezverejnili, no francúzske médiá odhadujú, že bude stáť okolo 7 miliárd eur.

Macron tiež prisľúbil investície do jadrového priemyslu vo výške 500 miliónov eur či samostatný fond na jeho modernizáciu.

Väčšinu elektriny majú z jadra


Jadrové reaktory poskytujú väčšinu francúzskej elektriny, ale veľa reaktorov starne a budú si vyžadovať množstvo prostriedkov na prispôsobenie najnovším vymoženostiam.

Macron, ktorý v sobotu spoluorganizuje globálny video samit pri príležitosti 5. výročia parížskej klimatickej dohody, uviedol, že Francúzsko musí urobiť viac pre rozvoj veternej, solárnej, vodíkovej a inej obnoviteľnej energie.

Viac k témam: lietadlová loď
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko bude mať lietadlovú loď s jadrovým pohonom, má merať približne tristo metrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.