Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Ficovu vládu podržala v europarlamente talianska krajná pravica aj orbánovci
18.1.2024 (SITA.sk) - Vládu Roberta Fica podržala v Európskom parlamente talianska krajná pravica aj orbánovci. Proti uzneseniu, ktorým europarlament kritizuje návrh novely Trestného zákona z dielne slovenskej vlády, hlasovala najväčšia časť europoslancov z Maďarska, Česka, Talianska a Francúzska, informuje portál o dianí v Európskej únii Euractiv.sk. Za uznesenie hlasovalo 496 poslancov, 70 bolo proti a 64 sa zdržalo hlasovania.
Zo slovenských europoslancov bolo osem za a päť proti. S uznesením nesúhlasili europoslanci zvolení za Smer-SD Monika Beňová, Robert Hajšel a Katarína Roth Neveďalová, ako aj tí, ktorí kandidovali do europarlamentu za ĽSNS – Miroslav Radačovský a Milan Uhrík.
Viac ako polovica maďarskej delegácie
Okrem toho Ficovu vládu v hlasovaní podporila viac ako polovica maďarskej delegácie, keďže proti hlasovali europoslanci za stranu Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Proti kritickému uzneseniu hlasovala aj takmer tretina poslancov z Česka – traja europoslanci zo strany Andreja Babiša ANO, dvaja z hnutia Tomia Okamuru Svoboda a přímá demokracie a europoslankyňa za Komunistickú stranu Čech a Moravy.
Proti hlasovala aj presne štvrtina talianskej delegácie, a to vďaka hlasom europoslancov za hnutie Liga Mattea Salviniho. Vo Francúzsku ide o 24 percent delegácie, Fica podržali najmä poslanci hnutia Národný front Marine Le Pen.
Text uznesenia, ktorý vznikol po rozprave v pléne z 13. decembra, vyjadruje obavy európskych zákonodarcov o schopnosť novej slovenskej vlády bojovať proti korupcii a chrániť finančné záujmy EÚ, ak bude schválená navrhnutá novela Trestného zákona.
Hrozí aj zmrazenie eurofondov
Nové pravidlá totiž rušia Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá najzávažnejšími trestnými činmi a korupciou, a zároveň zmierňujú tresty za niektoré majetkové trestné činy, pripomína Euractiv.sk.
Upozornenie v tejto veci dostala začiatkom decembra slovenská vláda aj zo strany Európskej komisie, ktorá požiadala Slovensko, aby nepokračovalo v novelizácii Trestného zákona a zrušení prokuratúry, pretože tieto návrhy treba dôkladne zvážiť.
V podobne kritickom duchu sa 18. decembra vyjadrila aj Európska prokuratúra, ktorá po analýze navrhovaných zmien týkajúcich sa Trestného poriadku, Trestného zákona, zákona o prokuratúre a zákona o ochrane oznamovateľov dospela k záveru, že tieto kroky predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu.
Slovensku hrozí aj zmrazenie eurofondov. Konečné rozhodnutie bude na Európskej komisii.
Viac k témam: Europoslanci, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Maďarský premiér, novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk - Ficovu vládu podržala v europarlamente talianska krajná pravica aj orbánovci © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.