Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Európski ministri zahraničných vecí plánujú bojkot Orbánovho samitu v Budapešti, chcú vyslať jasný signál
Webnoviny 15. júl 2024 5146
15.7.2024 (SITA.sk) - Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa chystajú ignorovať maďarský samit o zahraničnej politike, ktorý krajina plánuje usporiadať v závere augusta v Budapešti. Namiesto toho, aby sa zúčastnili na podujatí, ktoré pripravuje maďarský premiér Viktor Orbán, smerujú k zorganizovaniu svojho vlastného samitu. Informuje o tom spravodajský web Politico.
Samit by pre Orbána bol vynikajúcou príležitosťou, aby sa pokúsil formovať zahraničnopolitickú agendu bloku a pre šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa, aby sa dostal do centra pozornosti.
Ale po tom, ako maďarský líder prekážal pomoci Ukrajine, a po jeho návštevách prezidentov Ruska a Číny, ktoré štylizoval ako snahu o mierové ukončenie vojny na Ukrajine, ale nekoordinoval ich s ďalšími 26 lídrami krajín EÚ, mnohí ministri zahraničných vecí členských štátov Únie hľadajú spôsob, ako sa nestať rekvizitami v tom, čo by podľa nich bolo ďalšou Orbánovou propagandistickou šou.
„Ak sa v tých istých dňoch uskutoční formálne zasadnutie Rady pre zahraničné veci, ktoré zorganizuje vysoký predstaviteľ (Únie pre zahraničné veci Josep Borrell), ministri nebudú môcť ísť do Budapešti,“ povedal jeden z diplomatov. Ďalší dodal, že bojkotom budapeštianskeho zasadnutia chcú ostatní ministri zahraničných vecí „vyslať jasný signál, že Maďarsko nehovorí v mene EÚ“.
Viac k témam: Európsky samit, Maďarský premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničná politika
Zdroj: SITA.sk - Európski ministri zahraničných vecí plánujú bojkot Orbánovho samitu v Budapešti, chcú vyslať jasný signál © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO