Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Európska únia uvalila sankcie na ruských predstaviteľov zodpovedných za väznenie Navaľného

 Webnoviny  22. marec 2024  99  
Európska únia uvalila sankcie na ruských predstaviteľov zodpovedných za väznenie Navaľného

22.3.2024 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) v piatok uvalila sankcie na ruských súdnych a väzenských predstaviteľov zodpovedných za väznenie zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného. Ten zomrel vo februári v arktickej väzenskej kolónii.

Pomalé zabíjanie Navaľného


„Pomalé zabíjanie Alexeja Navaľného kremeľským režimom je ostrou pripomienkou jeho absolútnej neúcty k ľudskému životu,“ vyjadril sa šéf európskej diplomacie Josep Borrell vo vyhlásení, keď oznámil sankcie.

Viac o téme: Vojna na UkrajineTie sa zameriavajú na 33 predstaviteľov a dve väznice, pričom zahŕňajú zmrazenie majetku a zákaz cestovania. Podľa Borrella „ukazujú naše odhodlanie brať ruské politické vedenie a orgány na zodpovednosť za pokračujúce porušovanie ľudských práv v Rusku“.

Väzenské kolónie


Sankcie sa podľa EÚ týkajú väzenskej kolónie IK-6 a väzenskej kolónie s maximálnym stupňom stráženia IK-3, vrátane vedúceho predstaviteľa Vadima Kalinina, kde bol Navaľnyj väznený pred smrťou.

„Obe kolónie sú známe tým, že na väzňov vyvíjajú fyzický a psychický nátlak, úplnú izoláciu, mučenie a násilie. Na oboch miestach bol pán Navaľnyj týraný, vrátane opakovaného uväznenia v trestnej cele a krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania, čo viedlo k vážnemu zhoršeniu jeho zdravia,“ uviedla.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Medzi sankcionovanými predstaviteľmi súdnictva sú Andrej Suvorov, ktorý vlani odsúdil Navaľného na 19 rokov v kolónii so špeciálnym režimom, a Kirill Nikiforov, ktorý zamietol Navaľného žalobu voči IK-6, aby sa odvolal proti jeho premiestneniu do trestnej cely na 12 dní.

Viac k témam: Európske sankcie, Ruská opozícia, rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, šéf európskej diplomacie
Zdroj: SITA.sk - Európska únia uvalila sankcie na ruských predstaviteľov zodpovedných za väznenie Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.