Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Európska únia skonfiškuje zisky zo zmrazených ruských aktív, prostriedky použije na pomoc Ukrajine

 Webnoviny   9. máj 2024  119  
Európska únia skonfiškuje zisky zo zmrazených ruských aktív, prostriedky použije na pomoc Ukrajine

9.5.2024 (SITA.sk) - Európska únia dosiahla dohodu o skonfiškovaní ziskov zo zmrazených ruských aktív a v priebehu niekoľkých mesiacov tieto prostriedky poskytne na financovanie zbraní a pomoci pre Ukrajinu.

Ako referuje web The Guardian, poprední diplomati EÚ sa na stredajšom stretnutí dohodli na kompromise o použití odhadovaných neočakávaných ziskov vo výške 4,4 miliardy eur na pomoc Ukrajine, čím sa vyriešil spor týkajúci sa daní a nákladov na správu v Belgicku.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePredpokladá sa, že Belgicko má pod kontrolou až 191 miliárd eur z aktív ruskej centrálnej banky v hodnote 260 miliárd eur zmrazených po vypuknutí vojny na Ukrajine, ktoré sú uložené v jeho finančnom zúčtovacom stredisku Euroclear.

Vo februári zúčtovacie centrum oznámilo úroky z ruských fondov vo výške 4,4 miliardy eur a prognózuje, že belgická vláda získa na daniach 1,085 miliardy eur. Konečnú sumu pre Ukrajinu musia ešte potvrdiť, no mala by byť známa v júli.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: belgická vláda, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Európska únia skonfiškuje zisky zo zmrazených ruských aktív, prostriedky použije na pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.