Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

Európska únia má pripravený plán B, ak sa Maďarsko v prípade balíka pomoci Ukrajine bude stavať na zadné

 Webnoviny  10. november 2023  232  
Európska únia má pripravený plán B, ak sa Maďarsko v prípade balíka pomoci Ukrajine bude stavať na zadné

10.11.2023 (SITA.sk) - Európska únia má plán B pre prípad, že Maďarsko využije svoje právo veta a zablokuje plánovaný balík pomoci Ukrajine v hodnote 50 miliárd eur. Referuje o tom web news.sky.com s odvolaním sa na predstaviteľov Únie.

Všetkých 27 členských štátov má o navrhovanom balíku hlasovať na decembrovom samite. V rámci bloku však existujú obavy, že Maďarsko by mohlo využiť svoje právo veta na zablokovanie podpory.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Takéto platby zo spoločného rozpočtu EÚ si vyžadujú jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov.

Ak by sa Maďarsko „stavalo na zadné“, každá z ostatných vlád EÚ by podľa nemenovaných predstaviteľov mohla vytvoriť svoj vlastný balík pomoci Kyjivu, pričom dohromady by takéto bilaterálne pakty dosiahli rovnakú sumu.

Maďarsko minulý rok vetovalo podobný návrh poskytnúť Ukrajine finančnú pomoc vo výške 18 miliárd eur. Budapešť neskôr po mesiacoch hádok aj tak súhlasila s týmto balíčkom.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Európska únia má pripravený plán B, ak sa Maďarsko v prípade balíka pomoci Ukrajine bude stavať na zadné © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.