Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  14,8 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia poskytla Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, vyplatili im 1,5 miliardy eur 

 Webnoviny  22. august 2023  75  
Európska komisia poskytla Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, vyplatili im 1,5 miliardy eur 

22.8.2023 (SITA.sk) - Európska komisia v utorok vyplatila Ukrajine 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci pre túto krajinu v hodnote až 18 miliárd eur. Pomocou tohto nástroja sa EÚ snaží Ukrajine pomôcť pokryť jej bezprostredné finančné potreby. Dnešnou platbou Ukrajina zatiaľ v rámci makrofinančnej pomoci získala tento rok 12 miliárd eur.

Finančná podpora má pomôcť obnoviť infraštruktúru


Táto podpora pomôže Ukrajine naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre vysídlených ľudí. Ukrajine to tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom v jeho útočnej vojne, ako je energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine Najnovšia platba prichádza po tom, čo Komisia 25. júla skonštatovala, že Ukrajina naďalej uspokojivo napreduje pri implementácii dohodnutých politických podmienok a spĺňa požiadavky na podávanie správ, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie finančných prostriedkov.

Podpora až do výšky 50 miliárd eur


Ukrajina dosiahla významný pokrok v oblasti posilnenia finančnej stability, posilnenia právneho štátu, zlepšenia svojho plynárenského systému, podpory energetickej účinnosti a podpory lepšej podnikateľskej klímy.

„Mobilizujeme všetko úsilie na pomoc Ukrajine. Dnes sme krajine vyplatili ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur, pretože čelí brutálnej ruskej útočnej vojne a pracuje na obnove svojej infraštruktúry. A naša podpora bude ďaleko po roku 2023. Naďalej budeme rozhodne stáť na strane Ukrajiny, pričom na roky 2024 - 2027 bude navrhnutá podpora až do výšky 50 miliárd eur,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)
Viac k témam: Európska komisia, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Európska komisia poskytla Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, vyplatili im 1,5 miliardy eur  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.