Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia podporí 61 projektov cez Európsky obranný fond, do výskumu a vývoja investuje vyše miliardy eur

 Webnoviny   5. december 2022  123  
Európska komisia podporí 61 projektov cez Európsky obranný fond, do výskumu a vývoja investuje vyše miliardy eur

5.12.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia schválila investíciu vo výške zhruba 1,2 miliardy eur do spoločného obranného výskumu a vývoja.

Vôbec po prvý raz prijala rozhodnutie o udelení grantov pre 61 projektov prostredníctvom Európskeho obranného fondu (EDF). Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Projekty špičkových obranných kapacít


Týmto rozhodnutím EÚ financuje projekty špičkových obranných kapacít, ako sú bojové lietadlá, obrnené vozidlá a lode novej generácie, kritických obranných technológií v oblastiach vesmíru, kybernetiky, vojenských cloudových služieb, umelej inteligencie a polovodičov, prelomových technológií, najmä v oblasti kvantových technológií a nových materiálov, i medicínskych protipatrení.

Do oblasti vzdušného boja poputuje zhruba 190 miliónov eur, pozemného boja približne 155 miliónov, námorného boja asi 103 miliónov a protivzdušnej a protiraketovej obrany okolo 100 miliónov eur.

Podporia aj malé a stredné podniky


Projekty súvisiace s vesmírom dostanú podporu približne 50 miliónov eur a s kybernetickou bezpečnosťou 38 miliónov eur.

Podporu dostanú aj sľubné projekty, do ktorých sú zapojené cezhraničné malé a stredné podniky (MSP) a začínajúce podniky v rámci kategórie špecializovaných MSP. Financovaných je 24 projektov.

Celkovo tvoria MSP približne 43 percent subjektov zúčastňujúcich sa na projektoch.

Viac k témam: EDF Európsky obranný fond, Granty, Obrana, obranný výskum a vývoj
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia podporí 61 projektov cez Európsky obranný fond, do výskumu a vývoja investuje vyše miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.