Sobota, 28. máj 2022
Slabý dážď  11,7 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia chce pozastaviť poskytovanie financií Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu

 Webnoviny   5. apríl 2022  42
Európska komisia chce pozastaviť poskytovanie financií Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu

5.4.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) začne konanie o pozastavení poskytovania finančných prostriedkov Maďarsku za porušenie princípov právneho štátu. V Európskom parlamente to v utorok oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Bude to po prvý raz, čo Európska únia (EÚ) použije mechanizmus podmienenosti poskytnutia finančných prostriedkov z jej rozpočtu dodržiavaním zásad právneho štátu členskými štátmi.

Maďarsko, ktoré je veľkým recipientom eurofondov, v ostatných rokoch čelí rastúcej kritike pre odklon od demokratických princípov prostredníctvom nadmernej kontroly nad súdnictvom, potláčania slobody médií a odopierania práv LGBT ľuďom.

Von der Leyenová uviedla, že jej tím nepresvedčili odpovede Maďarska na otázky súvisiace s právnym štátom.

„Naším záverom je, že musíme prejsť na ďalší krok,“ povedala predsedníčka EK s tým, že čoskoro pošlú maďarským úradom list s formálnym upozornením.

Viac k témam: Eurofondy, Právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia chce pozastaviť poskytovanie financií Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.