Štvrtok, 28. október 2021
Väčšinou jasno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Európa sa pre delta variant nachádza na tenkom ľade, varuje kancelárka Merkelová

 Webnoviny  24. jún 2021  84
Európa sa pre delta variant nachádza na tenkom ľade, varuje kancelárka Merkelová

24.6.2021 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že Európa sa počas boja s koronavírusom ocitla „na tenkom ľade“. Vysoko nákazlivý delta variant pochádzajúci z Indie podľa nej ohrozuje pokrok, ktorý „starý kontinent“ dosiahol v uplynulých mesiacoch pri znižovaní počtu infekcií COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus


Merkelová pred nemeckým parlamentom uviedla, že ďalšie kroky týkajúce sa potláčania pandémie budú súčasťou štvrtkovej diskusie medzi lídrami Európskej únie v Bruseli. Poznamenala, že počet nakazených v Európe naďalej klesá, zatiaľ čo miera zaočkovanosti stúpa.

„Aj keď existuje dôvod na nádej, pandémia sa ešte neskončila, najmä v chudobných krajinách sveta. V Nemecku a Európe sa tiež stále pohybujeme po tenkom ľade. Musíme zostať ostražití. Predovšetkým novo vznikajúce mutácie, teraz najmä variant delta, predstavujú varovanie, aby sme boli naďalej opatrní,“ skonštatovala 66-ročná rodáčka z Hamburgu.

Zdravotnícki predstavitelia EÚ v stredu prezentovali prognózu, podľa ktorej delta variant bude do konca augusta tvoriť 90 percent všetkých prípadov v celom bloku, čo ukazuje na potrebu úplného zaočkovania čo najväčšieho počtu ľudí. V samotnom Nemecku tvorí delta variant asi 15 % nových prípadov.

Nemecko nalieha na krajiny EÚ, aby zaujali spoločný postoj v súvislosti s povinnosťou karantény pre cestujúcich z oblastí, kde je obzvlášť rozšírená spomenutá mutácia.

Viac k témam: COVID-19, delta variant koronavírusu, Koronavírus, nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk - Európa sa pre delta variant nachádza na tenkom ľade, varuje kancelárka Merkelová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.