Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

EÚ a Spojené kráľovstvo nedopustia vyhrotenie sporu o prepravu chladeného mäsa, dohodli sa o odklade

 Webnoviny  30. jún 2021  173
EÚ a Spojené kráľovstvo nedopustia vyhrotenie sporu o prepravu chladeného mäsa, dohodli sa o odklade

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia a Spojené kráľovstvo sa v stredu dohodli, že nenechajú spor o prepravu chladeného mäsa z Británie do Severného Írska dostať sa spod kontroly a ešte viac poškodiť aj tak napäté vzťahy.

Preto o tri mesiace odložili niektoré kontroly obchodu po brexite, ktoré mali nadobudnúť účinnosť od štvrtka. Odloženie ponecháva Londýnu dodatočný priestor, aby sa prispôsobil záväzkom, ktoré prijal.

Sme radi, že sme sa dokázali dohodnúť na rozumnom predĺžení voľnej prepravy chladeného mäsa z Veľkej Británie do Severného Írska," povedal britský minister pre brexit David Frost.

Dohoda o vzťahoch po brexite medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom znamená, že niektoré tovary musia prejsť colnou kontrolou medzi Severným Írskom a zvyškom Británie. Cieľom je zachovanie otvorených hraníc medzi Írskom a Severným Írskom, čo je kľúčovým pilierom severoírskeho mierového procesu.

Viac k témam: Brexit, colná kontrola, mierový proces, obchodné priestory, preprava
Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ a Spojené kráľovstvo nedopustia vyhrotenie sporu o prepravu chladeného mäsa, dohodli sa o odklade © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.