Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -1,7 °C
Mimoriadne správy

Erdogan vyslal smerom ku Grécku otvorené hrozby, je pripravený nasadiť aj ozbrojené sily

 Webnoviny   5. september 2020  193
Erdogan vyslal smerom ku Grécku otvorené hrozby, je pripravený nasadiť aj ozbrojené sily

5.9.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval Grécko, aby vstúpilo do rokovaní o spornom východnom Stredomorí, inak bude čeliť následkom.

Turecko sa v súčasnosti s Gréckom aj Cyprom sporí o práva na energetický prieskum vo východnej časti Stredozemného mora. Všetky strany pritom v oblasti nasadili vzdušné aj námorné sily, aby zdôraznili svoje nároky.

"Porozumejú buď reči politiky a diplomacie, alebo bolestivým skúsenostiam v teréne," vyhlásil Erdogan pri otváraní nemocnice v Istanbule. Odkazujúc na oblasti, ktoré majú Grécko a Cyprus označené za ich výlučné ekonomické zóny, povedal, že "pochopia, že Turecko má politickú, ekonomickú a vojenskú moc roztrhať zavedené nemorálne mapy a dokumenty". Zároveň zdôraznil, že Turecko je "pripravené na každú eventualitu a výsledok".

Erdogan chcel spravodlivú dohodu


Turecko podľa Erdogana opakovane vyjadrilo ochotu dosiahnuť spravodlivú dohodu. "Naše slovo je úprimné. Problémom je, že tí, ktorí sú pred nami, nerešpektujú naše práva a snažia situovať nad nás," povedal tiež turecký prezident.

Napätie medzi Gréckom a Tureckom vypuklo po tom, ako Ankara vyslala prieskumné plavidlo Oruc Reis v sprievode vojenských lodí, aby hľadalo ložiská plynu a ropy. Grécko však tvrdí, že sporné vody sú súčasťou jeho kontinentálneho šelfu. Ankara tvrdenie Atén odmieta a obviňuje ich zo snahy vziať si neférový podiel zo surovín vo východnom Stredomorí.

Najhoršie vzťahy za desaťročia


Vyhlásenia Erdogana prišli po tom, čo Severoatlantická aliancia oznámila, že vojenskí predstavitelia Grécka a Turecka začali technické rokovania s cieľom znížiť riziko ozbrojeného konfliktu a ďalších incidentov v regióne.

Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom sú v súčasnosti najhoršie za niekoľko desaťročí. Susedné krajiny sa od polovice 70. rokov dostali trikrát na pokraj vojny, pričom raz to bolo pre zdroje v Egejskom mori.

Viac k témam: Grécko, ozbrojený konflikt, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan vyslal smerom ku Grécku otvorené hrozby, je pripravený nasadiť aj ozbrojené sily © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.