Nedeľa, 15. september 2019
Slnečno  17,2 °C
Mimoriadne správy

Erdogan otvoril leteckú šou v Moskve, vzťahy Ruska a Turecka vyvolali znepokojenie v NATO

 Webnoviny  27. august 2019  20
Erdogan otvoril leteckú šou v Moskve, vzťahy Ruska a Turecka vyvolali znepokojenie v NATO

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin podčiarkli svoje blízke vzťahy spoločným otvorením veľkej ruskej leteckej šou.

Erdogan bol Putinovým čestným hosťom v utorok počas otvorenia šou MAKS pri Moskve a dokonca mohol nahliadnuť do kokpitu najnovšej ruskej bojovej stíhačky Su-57, ktorú na podujatí predstavili.

Vojenské vzťahy Turecka a Ruska vyvolali znepokojenie v Severoatlantickej aliancii (NATO) a USA po tom, čo Ankara nezastavila plánovaný nákup ruského obranného raketového systému S-400. Spojené štáty a ich spojenci z NATO tvrdia, že je nekompatibilný s ich systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu pre stíhačky F-35.

USA následne zastavili Turecku účasť na programe najmodernejších stíhačiek F-35, ktoré si Turci objednali a na ktorých vývoji sa podieľali. Pohrozili tiež sankciami voči Ankare.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400, Severoatlantická aliancia, stíhačka F-35
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan otvoril leteckú šou v Moskve, vzťahy Ruska a Turecka vyvolali znepokojenie v NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.