Štvrtok, 11. august 2022
Slnečno  21,7 °C
Mimoriadne správy

Erdogan má stále námietky voči členstvu Švédska a Fínska v NATO, vraj ide o vec národnej bezpečnosti

 Webnoviny   1. jún 2022  31
Erdogan má stále námietky voči členstvu Švédska a Fínska v NATO, vraj ide o vec národnej bezpečnosti

1.6.2022 (Webnoviny.sk) - Turecko podľa prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nedostalo konkrétne návrhy na riešenie jeho obáv v súvislosti so žiadosťou Fínska a Švédska o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Záležitosť národnej bezpečnosti


Erdogan v stredu v tureckom parlamente povedal, že jeho krajina chce vidieť úprimný prístup dvojice severských krajín a dodal, že Ankara nezmení svoj názor, kým neuvidí konkrétne a záväzné kroky. Ďalej povedal, že turecké námietky voči snahe Švédska a Fínska o členstvo v NATO nie sú oportunizmom, ale záležitosťou národnej bezpečnosti. Informuje o tom portál news.sky.com.

Turecký prezident má výhrady


Fínsko a Švédsko formálne podali žiadosti o prijatie do NATO minulý mesiac vzhľadom na bezpečnostné obavy v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Prihlášky posúdi 30 členských krajín aliancie. Turecký prezident však vyjadril výhrady voči ich členstvu.

Turecká vláda presadzuje svoje dlhodobé požiadavky, aby Švédsko a v menšom rozsahu aj Fínsko zakročili proti organizáciám, ktoré sú podľa Ankary spojené so Stranou kurdských pracujúcich (PKK). Turecko považuje PKK za teroristickú organizáciu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan má stále námietky voči členstvu Švédska a Fínska v NATO, vraj ide o vec národnej bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.