Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  18,7 °C
Mimoriadne správy

Egyptská delegácia chce v Izraeli sprostredkovať prímerie s Hamasom, rokovania sa zamerajú na výmenu rukojemníkov

 Webnoviny  26. apríl 2024  126  
Egyptská delegácia chce v Izraeli sprostredkovať prímerie s Hamasom, rokovania sa zamerajú na výmenu rukojemníkov

26.4.2024 (SITA.sk) - Egypt poslal do Izraela delegáciu v snahe sprostredkovať dohodu o prímerí s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Delegáciu vedie riaditeľ egyptskej spravodajskej služby Abbás Kámil, ktorý plánuje diskutovať s izraelskými predstaviteľmi o novej vízii zriadenia dlhodobého prímeria v Pásme Gazy, povedal nemenovaný egyptský predstaviteľ.

Výmena rukojemníkov


Rokovania sa najskôr zamerajú na obmedzenú výmenu rukojemníkov zadržiavaných Hamasom za palestínskych väzňov spolu s návratom značného počtu vysídlených Palestínčanov do ich domovov v severnej častí Pásma Gazy „s minimálnymi obmedzeniami“, uviedol predstaviteľ. Plánom je pokračovať v rozhovoroch s cieľom väčšej dohody na ukončenie vojny, dodal.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Hamas povedal, že neustúpi zo svojich požiadaviek na trvalé prímerie a úplné stiahnutie izraelských jednotiek, čo Izrael odmietol. Izrael zas tvrdí, že bude pokračovať vo vojenských operáciách, kým Hamas definitívne neporazia, a následne si zachová bezpečnostnú prítomnosť v Gaze.

Egypt nebude tolerovať nasadenie vojakov


Kámil sa tiež v súvislosti s možnou ofenzívou na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy chystá dať Izraelu jasne najavo, že Egypt nebude tolerovať nasadenie vojakov pri hraniciach krajiny, uviedol spomenutý predstaviteľ.

Západný diplomat v Káhire tiež uviedol, že Egypt v posledných dňoch zintenzívnil svoje úsilie o dosiahnutie kompromisu a nastolenie krátkeho prímeria v Pásme Gazy, ktoré pomôže vyjednať dlhšie prímerie a odvrátiť ofenzívu v Rafahu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: delegácia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Prímerie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Egyptská delegácia chce v Izraeli sprostredkovať prímerie s Hamasom, rokovania sa zamerajú na výmenu rukojemníkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.