Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Džihádisti po mesiacoch prepustili malijského politika aj roky zadržiavanú Francúzku
7.10.2020 (Webnoviny.sk) - Islamskí extrémisti prepustili prominentného malijského politika Soumailu Cissého po tom, čo ho držali ako rukojemníka viac ako šesť mesiacov. Na slobodu pustili aj francúzsku humanitárnu pracovníčku Sophie Pétroninovú (75) unesenú ešte v roku 2016.
Sedemdesiatročný Cissé, ktorý sa trikrát uchádzal o prezidentský úrad v Mali, v čase únosu pracoval na kampani pred voľbami v okolí mesta Timbuktu.
Vláda asi pristúpila na požiadavky
Pri útoku zahynul jeho osobný strážca a jediným dôkazom o tom, že Cissé stále žije, bol vlastnoručne podpísaný list doručený ešte v auguste.
Nemenovaný malijský úradník agentúre AP povedal, že Cissé aj Pétroninová nastúpili do lietadla na severe Mali, odkiaľ sa premiestnili do metropoly Bamako.
Prepustenie spomenutej dvojice prichádza krátko po oslobodení 180 islamských extrémistov z väzenia v hlavnom meste.
Džihádisti sa údajne už dlhší čas usilovali o výmenu zajatcov s malijskou vládou. Tá napokon podľa všetkého pristúpila na požiadavky ozbrojencov, pričom v sobotu prepustila 70 a v nedeľu ďalších 110 extrémistov.
Útoky džihádistov a etnické násilie
Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už vyše sedem rokov. Islamskí militanti operujú v severnej a centrálnej časti Mali, najčastejšie podnikajú útoky na malijskú armádu a mierové sily Organizácie Spojených národov (OSN).
Pri vojenskej operácii Francúzska v roku 2013 sa podarilo rozptýliť džihádistov. Tí sa však neskôr preskupili a v nasledujúcich rokoch rozšírili oblasť svojej pôsobnosti.
Mnoho ľudí v Mali sa obáva, že politicky nestabilná situácia v krajine a ďalší nebezpeční extrémisti na slobode povedú k nárastu džihádistických útokov.
Viac k témam: džihádisti, islamskí militanti, rukojemníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Džihádisti po mesiacoch prepustili malijského politika aj roky zadržiavanú Francúzku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.