Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Dve zemetrasenia v Číne si vyžiadali tri obete na životoch, desiatky ľudí sa zranili

 Webnoviny  22. máj 2021  171
Dve zemetrasenia v Číne si vyžiadali tri obete na životoch, desiatky ľudí sa zranili

22.5.2021 (Webnoviny.sk) - V čínskej provincii Jün-nan hraničiacej s Mjanmarskom v piatok v noci udrelo silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych a viac ako dve desiatky zranených.

V sobotu nadránom zase ďalšie zemetrasenie otriaslo provinciou Čching-chaj, kde tiež zanechalo aspoň osem zranených a zborilo most.

Zemetrasenia spolu nesúviseli


Druhé zemetrasenie udrelo na juhu provincie zhruba tisíc kilometrov od prvého. Podľa geofyzika Jonathana Tytella z Geologickej služby Spojených štátov (USGS) zemetrasenia spolu nesúviseli.

Seizmologický úrad v Jün-nane uviedol, že piatkové zemetrasenie malo magnitúdo 6,4 a vychádzalo z hĺbky osem kilometrov severozápadne od mesta Ta-li.

Zemetrasenie vyvolalo v oblasti silné otrasy, ale podľa čínskych médií boli škody relatívne malé. Podľa predstaviteľov provincie si vyžiadalo troch mŕtvych a 28 zranených.

Začali s humanitárnou pomocou


V provincii už začali s humanitárnou pomocou, pričom úrady poslali do zasiahnutých oblastí núdzové dávky a stany.

Po zemetrasení v Čching-chaji, ktoré malo magnitúdo 7,3, zaznamenali podľa miestnych médií od rána do poludnia ďalších 453 otrasov. Provincia utrpela v dôsledku zemetrasení značné škody, keďže poničili cesty i mosty.

Miestne úrady pre dotrasy zriadili dočasné bezpečnostné úkryty.

Viac k témam: zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve zemetrasenia v Číne si vyžiadali tri obete na životoch, desiatky ľudí sa zranili © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.