Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  20,8 °C
Mimoriadne správy

Dve tretiny obyvateľstva členských krajín NATO podporujú ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

 Webnoviny  14. marec 2024  103  
Dve tretiny obyvateľstva členských krajín NATO podporujú ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

14.3.2024 (SITA.sk) - Dve tretiny občanov členských krajín Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa domnievajú, že ich vlády by mali pokračovať v podpore Ukrajiny.

Ako referuje web eurointegration.com.ua, vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky vo štvrtok zverejnil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Očakáva sa dodanie stíhačiek F-16


Počet tých, ktorí nesúhlasia s dodávaním vojenskej pomoci Kyjivu, je tak vo výraznej menšine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Vo všeobecnosti v krajinách NATO dve tretiny respondentov chcú, aby ich krajiny naďalej podporovali Ukrajinu. A to je dôležité, pretože krajiny NATO poskytujú 99 % všetkej vojenskej pomoci,“ uviedol Stoltenberg.

Pripomenul, že počas minulého roka spojenci naďalej poskytovali Ukrajine rôznu vojenskú pomoc a niektoré krajiny po prvý raz poskytli rakety dlhého doletu a rozhodli sa tiež pre dodanie stíhačiek F-16, ktorých transfer na Ukrajinu sa očakáva o niekoľko týždňov.

Deväť percent nemá jasno


Vďaka týmto bojovým lietadlám by ukrajinská armáda mohla získať kľúčovú výhodu vo vzduchu a definitívne „nakloniť misky váh“ na svoju stranu.

Až 63 % respondentov chce pokračovanie pomoci Ukrajine. Spomedzi všetkých opýtaných je 30 % „jednoznačne za“ ďalšie poskytovanie pomoci, približne 33 % skôr podporuje ako nepodporuje takúto pomoc.

Proti pomoci sa v členských štátoch NATO vyslovilo iba 28 % opýtaných, pričom deväť percent ľudí nemá jasno v tejto otázke.

Viac k témam: dodávky zbraní, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Dve tretiny obyvateľstva členských krajín NATO podporujú ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.