Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Do europarlamentu ide pred brexitom 13 Slovákov. Väčšina už vie, do akej frakcie sa pridá

 Webnoviny   7. jún 2019  385  
Do europarlamentu ide pred brexitom 13 Slovákov. Väčšina už vie, do akej frakcie sa pridá

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) - Zvolení europoslanci za koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu Martin Hojsík a Michal Šimečka budú v Európskom parlamente patriť do frakcie ALDE - Aliancia liberálov a demokratov za Európu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Spolu Silvia Hudáčková, zvyšní dvaja europoslanci koalície Michal Wiezik a Vladimír Bilčík pôjdu ku kresťanským demokratom (EPP).

Záujem majú o výbory, ktoré sa venujú životnému prostrediu, občianskym slobodám, zahraničným veciam a poľnohospodárstvu. „Budú sa uchádzať aj o rôzne ďalšie funkcie v Európskom parlamente alebo v ich frakciách, avšak nechceme ešte predbiehať a zverejňovať ich ambície, pretože politické rokovania ešte len budú," povedala Hudáčková.

Prvý slovenský rómsky europoslanec


Peter Pollák (OĽaNO) sa pridá k frakcii EPP. Rozhodol sa na základe jej kresťanských základov, a tiež hodnôt, ktoré táto frakcia vyznáva. Prvý slovenský rómsky europoslanec chce pôsobiť vo výbore pre regióny, a tiež vo výbore pre kultúru a vzdelávanie. Má záujem pôsobiť na poste podpredsedu výboru pre kultúru a vzdelávanie.

„Keďže mojimi prioritami sú najmä regióny, chcem pôsobiť vo výbore pre regionálny rozvoj, z ktorého môžem pomôcť slovenským obciam a mestám získavať financie z Európskej únie. Dôležitá je pre mňa aj otázka vzdelávania detí, najmä zo znevýhodneného prostredia. Európska únia môže aj v tomto smere pomáhať viac a efektívnejšie. Samozrejme, takto vynaložené prostriedky treba dôkladne kontrolovať, či sa dostanú tam, kde je to naozaj potrebné. Aj na to chcem vo svojej práci klásť dôraz," uviedol Pollák.

Kotlebovci sú v europarlamente nováčikmi


Europoslanci Milan Uhrík a Miroslav Radačovský (obaja ĽSNS) majú záujem o spoluprácu s podobne zmýšľajúcimi politikmi z iných krajín, najmä z krajín strednej a východnej Európy.

„Momentálne nadväzujeme kontakty a zisťujeme politické názory a pozície ostatných politických strán, ktoré majú zastúpenie v Európskom parlamente. S niektorými už máme kontakty, ale je tam aj mnoho nových subjektov. Táto téma je teda zatiaľ stále živá," uviedol Uhrík pre agentúru SITA s tým, že obaja majú záujem o členstvá vo výboroch zaoberajúcich sa kritickými problémami EÚ - bezpečnosťou, obranou, ľudskými právami či rozpočtom. „Presné určenie do výborov si však ešte dohodneme," dodal.

Zástupcovia ĽSNS ako nováčikovia v europarlamente zatiaľ nemajú záujem o vedúce funkcie parlamentu. Za zodpovedné považujú najskôr sa etablovať, nájsť politických partnerov a spoznať spôsob práce parlamentu.

Stranu Sloboda a Solidarita (SaS) budú v Európskom parlamente zastupovať dvaja europoslanci - Eugen Jurzyca a Lucia Ďuriš Nicholsonová. Jurzyca bude členom frakcie ECR - Európski konzervatívci a reformisti. Nicholsonová ešte pred eurovoľbami nevedela povedať, do akej frakcie pôjde. Nevedela totiž, aký osud postihne ECR, keďže väčšinu frakcie tvoria poslanci Británie. Viac informácií sa agentúre SITA od Nicholsonovej pre jej zahraničnú služobnú cestu nepodarilo zistiť.

Voľby do Európskeho parlamentu


Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať šesť slovenských politických subjektov. Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 %, čo znamená štyri mandáty europoslancov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD (15,72 %, tri mandáty).

Nasledujú ĽS NS (12,07 %, dva mandáty), KDH (9,69 %, dva mandáty, ale jedného sa ujmú až po brexite), SaS (9,62 %, dva mandáty) a OĽaNO (5,25 %, jeden mandát). Iné strany, vrátane parlamentných SNS, Sme rodina a Mosta-Híd, budú bez zastúpenia v Európskom parlamente. Účasť vo voľbách dosiahla 22,74 percenta.

Kresiel europoslancov sa ujmú za PS/Spolu Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Smer budú v EP zastupovať Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel. ĽS NS budú reprezentovať Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Za KDH do EP nastúpi Ivan Štefanec a po brexite aj Miriam Lexmann.

Za SaS budú v europarlamente sedieť Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca. Hnutie OĽaNO bude zastupovať Peter Pollák. Najviac preferenčných hlasov spomedzi všetkých zvolených europoslancov získala Monika Beňová – 89 472. Noví europoslanci sa svojej funkcie ujmú 2. júla na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019



Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Progresívne Slovensko, Sloboda a Solidarita (SaS), SPOLU – občianska demokracia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Do europarlamentu ide pred brexitom 13 Slovákov. Väčšina už vie, do akej frakcie sa pridá © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.