Piatok, 8. december 2023
Jasno  -5 °C
Mimoriadne správy

Diplomatická dohoda medzi Izraelom a Saudskou Arábiou mohla motivovať útok Hamasu, tvrdí Blinken 

 Webnoviny   8. október 2023  79  
Diplomatická dohoda medzi Izraelom a Saudskou Arábiou mohla motivovať útok Hamasu, tvrdí Blinken 

8.10.2023 (SITA.sk) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA skúmajú dodatočné žiadosti o pomoc, ktoré dostali od Izraela. Konštatoval, že prezident USA Joe Biden dal príkaz na zabezpečenie, „že poskytneme Izraelu všetko, čo v tomto momente potrebuje, aby riešil útoky zo strany Hamasu".

Blinken zároveň povedal, že útok Hamasu by mohol čiastočne byť motivovaný snahou o vykoľajenie diplomatickej dohody medzi Izraelom a Saudskou Arábiou.

Nie je žiadnym prekvapením, že tí, ktorí sú proti rozhovorom, tí, ktorí sú proti tomu, aby Izrael normalizoval vzťahy so svojimi susedmi a krajinami mimo regiónu, sú Hamas, Hizballáh a Irán. Takže je celkom možné, že jednou z motivácií útoku bolo pokúsiť sa vykoľajiť tieto snahy," povedal Blinken.

Šéf americkej diplomacie ďalej povedal, že Washington eviduje správy o nezvestných alebo zabitých Američanoch a „nepretržite pracujeme, aby sme to overili".

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Americký prezident, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Diplomatická dohoda medzi Izraelom a Saudskou Arábiou mohla motivovať útok Hamasu, tvrdí Blinken  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.