Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Desiatky organizácií žiadajú Európsku komisiu, aby zastavila kriminalizáciu solidarity s migrantmi

 Webnoviny  28. júl 2019  312  
Desiatky organizácií žiadajú Európsku komisiu, aby zastavila kriminalizáciu solidarity s migrantmi

28.7.2019 (Webnoviny.sk) - Viac ako 100 nezávislých organizácií vyzýva novú Európsku komisiu, aby zastavila kriminalizáciu solidarity s migrantmi v Európe. Informuje o tom na svojej stránke Liga za ľudské práva, ktorá tiež podporila túto výzvu podpísaním spoločného vyhlásenia.

Organizácie sa vo vyhlásení obracajú na Európsku komisiu a jej novozvolenú predsedníčku Ursulu Von der Leyen s výzvou na reformu Smernice Európskej únie, ktorá definuje napomáhanie neoprávneného vstupu, tranzitu a bydlisku a ktorá umožňuje členským štátom kriminalizovať humanitárnu pomoc.

„Väčšina vyšetrovaní a trestných konaní vychádza z vágnej definície trestného činu v tejto smernici, ktorý dostatočne nerozlišuje medzi pašovaním ľudí a humanitárnou prácou. Ale Európska komisia doteraz nechcela uznať prepojenie medzi textom smernice a kriminalizáciou solidarity,“ zdôrazňujú signatári vyhlásenia.

Zachraňujú životy migrantov


Výzva odkazuje aj na najnovšiu štúdiu platformy ReSOMA, ktorá zistila, že až 158 Európanov čelili od roku 2015 kriminalizácii za pomoc migrantom.

„Cieľom kriminalizácie sú dobrovoľníci, aktivisti, mimovládne organizácie, členovia posádky lodí, príbuzní migrantov, ale aj novinári, starostovia a kňazi. Nedávne zatknutie kapitánky lode Sea Watch 3 Caroly Rackete je posledným príkladom toho, ako je ľuďom vyčítané, že zachraňujú životy migrantov a že poskytujú humanitárnu pomoc, ktorú nechcú alebo nemôžu poskytovať členské štáty, napriek tomu, že im táto povinnosť vyplýva z medzinárodného práva a práva EÚ,“ upozornili vo vyhlásení organizácie, ktoré pracujú v oblasti ľudských práv a humanitárnej pomoci.

Nemeckú námornú kapitánku Carolu Rackete talianske úrady zatkli 29. júna po tom, ako pristála s loďou s migrantmi pri brehoch Talianska. Rackete sa rozhodla pristáť s humanitárnou loďou Sea-Watch 3 na talianskom ostrove Lampedusa aj napriek tomu, že talianske úrady jej odmietli dať povolenie.

Pomáhajú prevádzačom


Taliansky minister vnútra Matteo Salvini totiž zakázal humanitárnym lodiam, aby v talianskych prístavoch vylodili migrantov, pretože podľa neho v podstate pomáhajú prevádzačom. Rackete zakotvila na Lampeduse 17 dní po tom, čo nabrala desiatky migrantov na palubu pri pobreží Líbye.

Pri pristávaní poškodila motorový čln talianskej pohraničnej polície, ktorý jej chcel zabrániť v pristátí. Štyrom príslušníkom pobrežnej stráže, ktorí na člne v tom čase boli, sa pri tejto zrážke nič nestalo. Rackete však 3. júla prepustili na slobodu z domáceho väzenia.

Rozhodla o tom sudkyňa Alessandra Vella na súde v sicílskom Agrigente. Podľa nej si 31-ročná Rackete "plnila svoju povinnosť zachraňovať životy", uviedla televízia RAI. Prokurátori žiadali súd, aby nemecká kapitánka zostala ešte v domácej väzbe.

Občianske združenie Liga za ľudské práva podporuje utečencov a cudzincov na Slovensku od roku 2005. Organizácia kombinuje poskytovanie priamych služieb – kvalitnej a bezplatnej právnej pomoci utečencom a migrantom, advokáciu a strategickú litigáciu v oblasti tvorby, presadzovania a uplatňovania migračnej, azylovej a integračnej politiky SR.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky organizácií žiadajú Európsku komisiu, aby zastavila kriminalizáciu solidarity s migrantmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.