Pondelok, 11. december 2023
Zamračené  -1 °C
Mimoriadne správy

Definitívne výsledky poľských volieb potvrdili víťazstvo opozície, Tusk sa pravdepodobne vráti na post premiéra

 Webnoviny  17. október 2023  71  
Definitívne výsledky poľských volieb potvrdili víťazstvo opozície, Tusk sa pravdepodobne vráti na post premiéra

17.10.2023 (SITA.sk) - Tri poľské opozičné strany, ktoré tvrdia, že chcú obnoviť demokratické štandardy v Poľsku, vo víkendových parlamentných voľbách spolu získali viac ako 54 percent hlasov. Oznámila to v utorok volebná komisia krajiny po úplnom zrátaní hlasov.

Viac ako 35 percent hlasov


Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá v krajine vládla osem rokov, získala trochu viac ako 35 percent hlasov, čím sa stala stranou s najväčším počtom hlasov.

Strana však stratila väčšinu v parlamente. Výsledkom volieb je tak víťazstvo lídra najväčšej opozičnej strany Občianska koalícia Donalda Tuska. Je pravdepodobné, že sa vráti na post poľského premiéra, ktorý zastával v rokoch 2007 až 2014.

Vysoká účasť vo voľbách


Účasť vo víkendových poľských voľbách bola rekordná, a to takmer 75 percent. Prekonala aj účasť z roku z roku 1989, v ktorom vo voľbách prišlo hlasovať 63 percent poľských voličov a výsledky vtedajších volieb odštartovali pád komunistického systému v krajine.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Poľsku, poľský premiér, Volebná účasť, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Definitívne výsledky poľských volieb potvrdili víťazstvo opozície, Tusk sa pravdepodobne vráti na post premiéra © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.