Sobota, 5. december 2020
Väčšinou jasno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Dánsko víta pochybnosti Nemecka o ďalšej podpore plynovodu Nord Stream 2

 Webnoviny  12. september 2020  73
Dánsko víta pochybnosti Nemecka o ďalšej podpore plynovodu Nord Stream 2

12.9.2020 (Webnoviny.sk) - Dánsko tešia nové pochybnosti Nemecka v súvislosti s takmer dokončeným plynovodom Nord Stream 2 po otrávení ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. V sobotu to povedala premiérka Mette Frederiksen.

"Myslím, že (nemecké pochybnosti) sú pozitívne, pretože som od začiatku bola proti Nord Stream 2," vyjadrila sa na adresu projektu, ktorého cieľom je prepraviť ruský plyn priamo do Nemecka.

Nemci nevylučujú koniec podpory


"Nemyslím si, že by sme mali byť závislí od ruského plynu, takže je podľa mňa dobré, že sa o tom znovu diskutuje," povedala pre dánsku agentúru Ritzau.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová začiatkom týždňa prostredníctvom svojho hovorcu naznačila, že nevylučuje zastavenie podpory pre plynovod a podobne sa vyjadril aj minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Spolupráca Nemecka pri výstavbe plynovodu Nord Stream 2 čelí dlhodobej kritike z USA.

Senátori pohrozili sankciami


Začiatkom augusta traja republikánski senátori pohrozili uvalením sankcií na prevádzkovateľa prístavu v Baltskom mori, ktorý sa nachádza v Merkelovej volebnom obvode a slúži ako východiskový bod pre lode zapojené do prác na plynovode. Proti sú aj viaceré európske krajiny.

Dánsko bolo vlani poslednou krajinou, ktorá odsúhlasila umiestnenie plynovodu vo svojich vodách, pričom tak spravili mesiace predtým, ako sa Frederiksen stala premiérkou.

Viac k témam: plynovod Nord Stream II.
Zdroj: Webnoviny.sk - Dánsko víta pochybnosti Nemecka o ďalšej podpore plynovodu Nord Stream 2 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.