Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia

 Webnoviny  20. apríl 2023  72  
Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia

20.4.2023 (SITA.sk) - Dánsky námorný úrad vo štvrtok zrušil zákaz plavby v oblasti Baltského mora, kde unikal plyn po vlaňajších výbuchoch na plynovodoch Nord Stream.

Navigačné varovanie


Naďalej však udržiava obmedzenia v určitých oblastiach, kde odrádza od „kotvenia, rybolovu a práce na morskom dne do vzdialenosti jednej námornej míle od miest úniku pre podvodné prekážky“.

Úrad vydal navigačné varovanie a zriadil zakázanú oblasť krátko po začiatku úniku plynu, aby zabezpečil, že sa v blízkosti nebudú plaviť lode.

Štyri miesta útoku


Na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 našli koncom septembra celkovo štyri miesta úniku, dve vo švédskej výlučnej ekonomickej zóne a dve v dánskej, ale mimo národných vôd. Je to považované za výsledok sabotáže.

Švédski prokurátori tento mesiac uviedli, že za sabotážou je zrejme štátny aktér. Varovali však, že identita páchateľa je stále neznáma.

Viac k témam: explózia plynovodu, Nord Stream
Zdroj: SITA.sk - Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.