Pondelok, 18. január 2021
Oblačno  -7 °C
Mimoriadne správy

Danilovski: Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu

 Webnoviny   6. január 2021  44
Danilovski: Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu

6.1.2021 (Webnoviny.sk) - V období, keď už všetky členské štáty Európskej únie začali s očkovaním proti koronavírusu, niekoľko krajín v juhovýchodnej časti "starého kontinentu" sa ocitlo na periférii záujmu.

Situácia ako na Titanicu


Väčšina štátov v spomenutom regióne stále čaká na dodanie prvých očkovacích látok a už teraz je zrejmé, že Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko, v ktorých žije dovedna asi 20 miliónov ľudí, budú vo vakcinačných kampaniach zaostávať za "európskou dvadsaťsedmičkou" a Spojeným kráľovstvom.

Viac o téme: Koronavírus


Severomacedónsky epidemiológ Dragan Danilovski porovnal súčasnú situáciu s vakcínami na západnom Balkáne s nerovnosťou, aká sa vyskytla počas potopenia Titanicu v roku 1912. "Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu," uviedol Danilovski pre TV 24.

Srbsko začalo očkovať 24. decembra


Srbsko je zatiaľ jedinou krajinou západného Balkánu, ktorá dostala vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech a ruskú očkovaciu látku Sputnik V.

Belehrad však nemá dostatok dávok na začatie masového očkovania, pretože zatiaľ prišlo iba 25-tisíc dávok vakcíny Pfizer-BioNTech a 2400 ruských vakcín. Srbský očkovací program sa začal 24. decembra, tri dni začiatkom v EÚ.

Mnoho balkánskych krajín stále vkladá svoje nádeje do iniciatívy pre globálny prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX), ktorú podporuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno vyhlásila, že EÚ bude mať v roku 2021 pre svojich obyvateľov viac vakcín, ako bude potrebné, a podelí sa o ne s krajinami západného Balkánu a africkými štátmi.

Viac k témam: Koronavírus, predsedníčka Európskej komisie (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Danilovski: Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.