Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentu

 Webnoviny  19. apríl 2023  74  
Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentu

19.4.2023 (SITA.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu potvrdili svoj záväzok voči členstvu Moldavska v Európskej únii (EÚ). Ako europarlament uviedol v tlačovej správe, v uznesení prijatom v stredu poslanci uviedli, že členstvo Moldavska v Únii bude „geostrategickou investíciou do zjednotenej a silnej Európy“.

Moldavsko je naďalej vystavené ruskému tlaku a energetickému vydieraniu, hospodárskym otrasom v dôsledku vojny na susednej Ukrajine, ako aj pokusom Kremľa destabilizovať proeurópsku vládu. Parlament víta líderstvo moldavskej prezidentky Maie Sandu a inštitúcií krajiny pri riešení týchto vážnych výziev,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej sa prístupové rokovania s Moldavskom musia začať do konca roka 2023 po splnení deviatich krokov, ktoré určila Európska komisia.Európska únia chce naďalej podporovať Moldavsko pri dosahovaní energetickej nezávislosti. Europoslanci zároveň prízvukujú, že oligarchov, ktorí utiekli, musia vydať naspäť do Moldavska. Parlament tiež žiada, aby EÚ rozšírila rozsah svojho sankčného režimu tak, aby zahŕňal trestné činy korupcie, ktoré podkopávajú bezpečnosť, stabilitu, ústavné a demokratické inštitúcie krajiny.Viac k témam: Členské štáty, členstvo v Európskej úniii, Europarlament, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.