Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -1,2 °C
Mimoriadne správy

Členské štáty NATO sú konaním Ruska znepokojené, obávajú sa možného konfliktu

 Webnoviny   1. december 2021  54
Členské štáty NATO sú konaním Ruska znepokojené, obávajú sa možného konfliktu

1.12.2021 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) zdôraznil, že členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) sú znepokojené ostatnými presunmi ruských ozbrojených síl a ťažkej vojenskej techniky v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Uviedol to v závere prvého dňa prebiehajúceho dvojdňového stretnutia (30. novembra až 1. decembra) ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Rige. Prvý deň stretnutia v hlavnom meste Lotyšska bol venovaný hodnoteniu politickej a bezpečnostnej situácie na východnej hranici Aliancie a príprave novej Strategickej koncepcie NATO.

Chcú konštruktívne vzťahy


Slovensko sa zasadzuje za vzájomný dialóg, ktorý povedie k deeskalácii napätia.

„Slovensko, ako aj Aliancia, chcú mať konštruktívne vzťahy s Ruskou federáciou a viesť s ňou otvorený dialóg. Aj preto, lebo sme znepokojení opätovným presunom veľkého množstva ruských ozbrojených síl blízko hranice s naším susedom Ukrajinou. Rovnako tak sa chceme s Ruskom rozprávať o jeho krokoch, ktorými postupne opúšťa kľúčové piliere európskej bezpečnostnej architektúry, ktorú samo pomáhalo budovať,“ skonštatoval Korčok.

Odsúdili zneužívanie migrantov


Ministri zahraničných vecí rovnako odsúdili zneužívanie migrantov zo strany bieloruského režimu a narúšanie bezpečnosti Poľska, Litvy a Lotyšška.

„Kategoricky odsudzujem zneužívanie migrantov na vedenie hybridných útokov voči našim spojencom a snahu Bieloruska o destabilizáciu situácie na hraniciach našich spojencov. Konanie bieloruského režimu je nielen v rozpore s medzinárodným právom, ale predovšetkým so základnými princípmi ochrany ľudských práv. Poľsko, Litva a Lotyšsko majú našu plnú solidaritu a podporu,“ vyhlásil šéf rezortu diplomacie.

Viac k témam: eskalácia napätia, Konflikt, Ruská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty NATO sú konaním Ruska znepokojené, obávajú sa možného konfliktu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.