Nedeľa, 29. november 2020
Oblačno  -2,6 °C
Mimoriadne správy

Čínsky parlament plánuje kontroverzný bezpečnostný zákon pre Hongkong

 Webnoviny  21. máj 2020  111
Čínsky parlament plánuje kontroverzný bezpečnostný zákon pre Hongkong

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Čína navrhuje v Hongkongu zaviesť nový bezpečnostný zákon, ktorý by zakázal poburovanie, odtrhnutie sa a vlastizradu. Tento krok pravdepodobne vyvolá silný nesúhlas ako na medzinárodnom poli, tak aj v Hongkongu, kde sa minulý rok konali celé mesiace protivládne protesty.

Ochrana národnej bezpečnosti


Čínsky Národný ľudový kongres záležitosť predebatuje v piatok, keď sa začne jeho výročné zasadnutie.

Hovorca parlamentu Čang Jie-suej uviedol, že cieľom návrhu je vylepšenie právneho systému Hongkongu a "ochrana národnej bezpečnosti".

Vláda Hongkongu sa už podobný bezpečnostný zákon pokúšala schváliť v roku 2003, do ulíc však vyšlo protestovať vyše pol milióna obyvateľov, preto od týchto plánov upustila.

Jedna krajina, dva systémy


Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny.

Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe "jedna krajina, dva systémy", čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Viac k témam: Hongkong, parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínsky parlament plánuje kontroverzný bezpečnostný zákon pre Hongkong © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.