Piatok, 26. apríl 2024
Mimoriadne správy

Čínska vesmírna stanica mešká so vstupom do zemskej atmosféry, môže za to slnečná aktivita

 Webnoviny   1. apríl 2018  445  
Čínska vesmírna stanica mešká so vstupom do zemskej atmosféry, môže za to slnečná aktivita

BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) - Európska vesmírna agentúra (ESA) v sobotu na základe najnovších meraní posunula očakávaný návrat prvej čínskej vesmírnej stanice na Zem o viac ako deň.

Podľa aktuálnych informácií má vesmírna stanica Tchein-kung 1, ktorá je od roku 2016 nefunkčná, vletieť do zemskej atmosféry niekedy medzi nedeľou večer a pondelkom ráno. Doteraz sa pritom ako najpravdepodobnejšia javila sobota. Posun je podľa nemeckej televízie Deutsche Welle spôsobený zmenami v intenzite slnečnej aktivity.

Môže zasiahnuť juh Európy


Zhruba 90 percent objemu sondy zhorí pri prelete atmosférou a iba zvyšných desať percent dopadne na zem. Problém je, že nikto nevie, kam presne zvyšok vesmírnej stanice dopadne. Experti z ESA aj z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Čínu obviňujú, že nad stanicou stratila kontrolu a príliš sa nestará o to, ako a kam spadne.

Odporúčame:
Na Zem sa vracia prvá čínska vesmírna stanica, nevie sa kam a ani kedy spadne

Podľa ESA môže nespálená časť čínskej vesmírnej stanice spadnúť prakticky kamkoľvek medzi 43 rovnobežkou severnej a 43 rovnobežkou južnej zemepisnej šírky. To znamená, že zasiahnuť môže juh Európy, Afriku, Čínu, Južnú Ameriku, Austráliu a väčšinu územia Spojených štátov. Mimo ohrozenia je len severná a stredná Európa vrátane Slovenska, Kanady a Ruska.

Prvá čínska vesmírna stanica


Vedci upokojujú obyvateľov, že pravdepodobnosť, že by zvyšok vesmírnej stanice na niekoho spadol, je veľmi nízka, podľa expertov oslovených agentúrou AP je menšia ako jedna k biliónu.

Stanica Tchein-kung 1, v preklade Vesmírny palác 1, bola vypustená na orbit v roku 2011 a bola prvou čínskou vesmírnou stanicou. Vystriedali sa na nej dve posádky, pričom tá druhá sa vrátila na Zem v roku 2013 a odvtedy bola stanica neobývaná. Čína s ňou stratila kontakt v roku 2016 a odvtedy jej obežná dráha postupne klesá stále nižšie k Zemi.Informácie pochádzajú z webstránky nemeckej televízie Deutsche Welle a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Čína, čínska vesmírna stanica Tchein-kung 1, ESA Európska vesmírna agentúra, Slovensko, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska vesmírna stanica mešká so vstupom do zemskej atmosféry, môže za to slnečná aktivita © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.