Streda, 25. november 2020
Väčšinou jasno  0 °C
Mimoriadne správy

Čínska misia na Mars sa má uskutočniť v blízkej dobe, prezradili jeden detail

 Webnoviny  24. apríl 2020  115
Čínska misia na Mars sa má uskutočniť v blízkej dobe, prezradili jeden detail

24.4.2020 (Webnoviny.sk) - Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) v piatok oznámila názov svojej prvej vesmírnej misie na Mars. Misia sa bude volať Tchien-wen 1 a podľa stanoviska agentúry by sa mala uskutočniť v "nadchádzajúcich mesiacoch". Informuje o tom televízia CNN.

Názvom Tchien-wen, čo v preklade znamená otázky nebesiam, pomenovala Čína celý svoj program skúmania planét. Program dostal meno podľa rovnomennej básne významného starovekého čínskeho básnika Čchü Jüana, uvádza CNSA.

Skúmanie prostredia a atmosféry Marsu


Čínska misia sa zameria na skúmanie pôdy, geologickej štruktúry, prostredia a atmosféry Marsu. Tvoria ju orbiter, pristávací modul a šesťkolesový rover, ktorý bude mať solárne panely a 13 vedeckých prístrojov. Modul s roverom by podľa CNSA mali pristáť na Červenej planéte pred júlom 2021 a fungovať by tam mali zhruba tri mesiace.

Na Marse dosiaľ so svojimi sondami pristáli Spojené štáty a niekdajší Sovietsky zväz. Na obežnú dráhu planéty sa podarilo dostať svoje zariadenia aj Európskej vesmírnej agentúre (ESA) a Indii.

Ambiciózny čínsky vesmírny program


Čínsky vesmírny program je ambiciózny a rýchlo sa vyvíja. Okrem misie na Mars sa Čína aktívne usiluje skúmať Mesiac, na ktorého odvrátenej strane vlani úspešne pristála so sondou Čchang-e 4. Krajina tiež plánuje lunárnu misiu s ľudskou posádkou, ktorá by sa mala uskutočniť v 30. rokoch.

Ak by sa to Číne podarilo, bola by len druhou krajinou, po Spojených štátoch amerických, ktorá dostala človeka na Mesiac.

Viac k témam: CNSA Čínska národná vesmírna agentúra, Mars
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska misia na Mars sa má uskutočniť v blízkej dobe, prezradili jeden detail © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.