Piatok, 17. máj 2024
Mimoriadne správy

Číňania sú podľa Einsteina bezduché automaty, cestovateľské denníky odhalili fyzikov rasizmus

 Webnoviny  14. jún 2018  330  
Číňania sú podľa Einsteina bezduché automaty, cestovateľské denníky odhalili fyzikov rasizmus

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Čerstvo publikované súkromné cestovateľské denníky Alberta Einsteina odhaľujú jeho rasistické a xenofóbne názory. Zápisky vznikli medzi októbrom 1922 a marcom 1923 počas fyzikových ciest Áziou a Blízkym východom a objavujú sa v nich povrchné a negatívne generalizácie. Číňanov napríklad označuje ako "pracovitých, špinavých, hlúpych ľudí".

Akoby ich vyvrhlo peklo


Titul s názvom The Travel Diaries of Albert Einstein: The Far East, Palestine, and Spain, 1922-1923 (Cestovateľské denníky Alberta Einsteina: Ďaleký východ, Palestína a Španielsko, 1922-1923; pozn. red.) vyšiel pod hlavičkou Princeton University Press po prvý raz v angličtine ako samostatná publikácia. Editoval ho Ze'ev Rosenkranz, ktorý na Kalifornskej technickej univerzite pracuje na projekte venovanom Einsteinovým písomnostiam. V nemčine už denníky vyšli ako súčasť jeho 15-zväzkových Zobraných spisov.

Odporúčame:
Srbsko navštívil netradičný migrant, bulharskú kravu môžu stáť nariadenia Európskej únie život

Einstein v uvedenom období cestoval zo Španielska na Blízky východ a následne cez Srí Lanku, vtedy známu ako Cejlón, do Číny a Japonska. V denníku napríklad opisuje, ako po príchode do Port Said v Egypte stretol "Levantíncov všetkých odtieňov... akoby ich vyvrhlo peklo", ktorí prišli na ich loď predávať svoj tovar. Počas pobytu v cejlónskom meste Kolombo zas píše o ľuďoch, že "žijú v obrovskej špine a značnom zápachu na zemi, málo robia a málo potrebujú".

Stádovitý národ


Tie najhoršie vyjadrenia sa však ušli spomínaným Číňanom, ktorých deti sú podľa neho "bezduché a hlúpe", a bola by podľa neho škoda, ak by "títo Číňania vytlačili všetky ostatné rasy". V ďalších zápiskoch ich označuje za "nezvyčajný, stádovitý národ", ktorý tvoria skôr "automaty než ľudia".

Následne tiež konštatuje, že medzi čínskymi mužmi a ženami je malý rozdiel, a kladie si preto otázku, akou "smrtiacou príťažlivosťou" tieto ženy disponujú, keď sa muži "nedokážu ubrániť pred hrozným požehnaním" mať s nimi potomkov.

Odporúčame:
Severná a Južná Kórea sa opäť zišli za rokovacím stolom, chcú zmierniť napätie na hraniciach

Albert Einstein, ktorý je v súčasnosti známy svojou vedeckou brilantnosťou i humanitarizmom, v roku 1933, po vzostupe Adolfa Hitlera a jeho nacistickej strany, emigroval do USA. Tam vystupoval ako zástanca ľudských práv a v roku 1946 v prejave na Lincolnovej univerzite v Pensylvánii označil rasizmus za "chorobu bielych".

Viac k témam: Albert Einstein, Čína, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Číňania sú podľa Einsteina bezduché automaty, cestovateľské denníky odhalili fyzikov rasizmus © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.