Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety

 Webnoviny   8. apríl 2023  80  
Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety

8.4.2023 (SITA.sk) - Čína v sobotu vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky bojových lietadiel. Ako uviedla taiwanská vláda, Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

Čínska armáda oznámila, že v okolí ostrova sa uskutoční trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti. V sobotu neďaleko Taiwanu zaznamenali dovedna osem vojnových lodí a 42 lietadiel.

Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.


Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.Viac k témam: Bojové lietadlá, Čínska vláda, návšteva Taiwanu, Vojnové lode
Zdroj: SITA.sk - Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.