Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,2 °C
Mimoriadne správy

Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“

 Webnoviny  15. jún 2021  138
Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“

15.6.2021 (Webnoviny.sk) - Čína predstavuje neustálu bezpečnostnú výzvu a pracuje na narušení globálneho poriadku, vyhlásili na konci pondelkového summitu lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

V stanovisku uviedli, že ciele Číny a jej „asertívne správanie predstavujú systémové výzvy“ pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách a v oblastiach „relevantných pre bezpečnosť aliancie“.

Čína obvinila NATO


Predstavitelia členských štátov NATO tiež vyjadrili obavy z „donucovacej politiky“ Číny, nejasných spôsobov modernizácie jej ozbrojených síl a využívania dezinformácií.

Čínska misia pri Európskej únii obvinila NATO z „ohovárania mierového rozvoja Číny“, informuje spravodajský portál BBC. Vo vyhlásení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter trvala na tom, že Čína je „zaviazaná obrannej politike, ktorá má obranný charakter“.

„Čína nebude pre nikoho predstavovať 'systémové výzvy', ale nebudeme sedieť a nič nerobiť, ak sa 'systémové výzvy' priblížia k nám,“ dodala.

Postoje spojencov


V kritike Pekingu sú však postoje spojencov rôzne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že s rozhodnutím NATO menovať Čínu ako hrozbu „by sa nemalo preháňať“, pretože Peking je, rovnako ako Rusko, v niektorých oblastiach tiež partnerom a je dôležité „nájsť správnu rovnováhu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zase vyzval alianciu, aby ju Čína nerozptyľovala od toho, čo považuje za naliehavejšie problémy, ktorým NATO čelí, vrátane boja proti terorizmu a bezpečnostných otázok týkajúcich sa Ruska.

Rusko narúša vzdušný priestor


Ani Rusko nechýbalo vo vyhlásení lídrov NATO. Vyjadrili poľutovanie nad agresívnymi vojenskými aktivitami a rýchlymi vojenskými cvičeniami v blízkosti hraníc krajín NATO, ako aj nad opakovaným narušovaním ich vzdušného priestoru ruskými lietadlami.

Rusko podľa nich zintenzívnilo „hybridné“ kroky proti členským krajinám prostredníctvom pokusov o zasahovanie do volieb, politického a ekonomického zastrašovania, dezinformačných kampaní a „škodlivých kybernetických aktivít“.

„Kým Rusko nepreukáže dodržiavanie medzinárodného práva a svojich medzinárodných záväzkov a zodpovedností, nemôže nastať návratu k obvyklému stavu,“ uviedli predstavitelia aliancie.

Viac k témam: dezinformácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.