Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
Chorvátsko by nemalo byť súčasťou schengenu, podľa Human Rights Watch porušuje ľudské práva
8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Chorvátsko by nemalo mať možnosť stať sa súčasťou schengenského priestoru. Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), podľa ktorej je to preto, ako sa správa k migrantom prichádzajúcim do krajiny zo susednej Bosny a Hercegoviny.
Žiadajú prešetrenie správy
Vo svojej správe zverejnenej v piatok skritizovala Európsku komisiu (EK) za to, že sa minulý mesiac vyjadrila, že je Chorvátsko pripravené pridať sa k schengenu. "Chorvátske nezákonné a násilné rýchle návraty žiadateľov o azyl a migrantov by mali diskvalifikovať jeho vstup do schengenského priestoru," vyhlásila výskumníčka HRW pre východnú Európu a Balkán Lydia Gall.
Odporúčanie EK podľa HRW "vysiela správu, že závažné porušenia ľudských práv nie sú prekážkou na vstup do schengenu". Európska únia by však mala namiesto "odmeňovania Chorvátska" prešetriť správy o tomto porušovaní.
Hromadné vyhosťovanie migrantov
HRW tvrdí, že zdokumentovala "rýchle hromadné vyhosťovanie" migrantov z Chorvátska do Bosny a Hercegoviny a Srbska od roku 2016. Nešetrila kritikou voči chorvátskym policajtom za to, že "bijú ľudí päsťami, kopú ich a nútia ich bežať uličkami medzi radmi policajtov", pričom násilie je namierené aj na ženy a deti.
"Na rozdiel od legálnych deportácií sa migranti nevracajú na miesta vstupu do krajiny, ale nechávajú ich v odľahlých pohraničných oblastiach. Občas sú nútení prekročiť mrznúce potoky," uvádza Human Rights Watch.
Záhreb obvinenia popiera
Chorvátsko zatiaľ na správu Human Rights Watch nereagovalo. Záhreb však opakovane popiera obvinenia z týrania zo strany migrantov a ľudskoprávnych skupín.
Chorvátsko sa pridalo k Európskej únii v roku 2013. Vstup do schengenského priestoru mu musia schváliť všetky členské krajiny.
Viac k témam: deport, migranti, Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk - Chorvátsko by nemalo byť súčasťou schengenu, podľa Human Rights Watch porušuje ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.