Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Chorí na ebolu neprichádzajú do liečebných centier v Kongu, boja sa útokov aj polície
DAKAR 7. marca (WebNoviny.sk) - Zdravotníci bojujúci s ebolou vo východnej časti afrického Konga čelia po takmer siedmich mesiacoch od prepuknutia epidémie "atmosfére prehlbujúcej sa nedôvery spoločnosti", uviedla vo štvrtok organizácia Lekári bez hraníc.
Organizácia musela dočasne uzavrieť dve liečebné centrá v samotnom epicentre epidémie po tom, ako ich neznámi útočníci zapálili.
Útoky na liečebné centrá
Ako vo štvrtok v Ženeve uviedla prezidentka tejto organizácie Joanne Liu, doteraz zaznamenali približne tridsať samostatných incidentov a útokov a existujúca atmosféra sa dá opísať ako toxická.
Výsledkom je, že obyvateľstvo sa zdráha priviesť chorých do liečebných centier. Viac ako 40 percent úmrtí tak nastane v komunitách, nie v liečebných zariadeniach.
Podľa Liu sťažujú situáciu aj samotné bezpečnostné zložky. Ako uviedla, "nútenie ľudí políciou podrobiť sa zdravotným opatreniam je nielen neetické, ale aj kontraproduktívne".
Druhá najsmrteľnejšia epidémia v histórii
Ebola sa v Kongu objavuje pravidelne od jej identifikovania v roku 1976. Posledná epidémia je celosvetovo považovaná za historicky druhú najsmrteľnejšiu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie z 907 potvrdených alebo pravdepodobných prípadov nakazenia sa vírusom najmenej 569 ľudí zomrelo.
V tejto vlne epidémie má zdravotnícky personál k dispozícii oveľa viac nástrojov ako tomu bolo počas epidémie v rokoch 2014 - 2016, keď v západnej Afrike podľahlo vírusu viac ako 11-tisíc ľudí. Napomáha tomu aj vakcinácia, ktorú podstúpilo viac ako 80-tisíc ľudí.
Viac k témam: ebola, Lekári bez hraníc, vírus ebola
Zdroj: Webnoviny.sk - Chorí na ebolu neprichádzajú do liečebných centier v Kongu, boja sa útokov aj polície © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.