Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,5 °C
Mimoriadne správy

Cherson sa stane súčasťou Ruska, dosadené vedenie mesta požiada Putina o anexiu celého regiónu

 Webnoviny  11. máj 2022  83
Cherson sa stane súčasťou Ruska, dosadené vedenie mesta požiada Putina o anexiu celého regiónu

11.5.2022 (Webnoviny.sk) - Predstaviteľ ukrajinskej Chersonskej oblasti dosadený Ruskom povedal, že administratíva tohto regiónu požiada ruského prezidenta Vladimira Putina o anektovanie oblasti a začlenenie do Ruska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Cherson chcú začleniť do Ruska


Kirill Stremousov v stredu novinárom povedal, že neexistujú žiadne plány na vytvorenie samozvanej „Chersonskej ľudovej republiky“, podobnej tým v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Povedal však, že existujú plány požiadať Putina, aby ju anektoval.

„Mesto Cherson je Rusko,“ povedal Stremousov podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti. „Na území Chersonskej oblasti nebude žiadna Chersonská ľudová republika, nebudú žiadne referendá,“ dodal Stremousov s tým, že ruskému prezidentovi odošlú požiadavku, aby zahrnul región medzi správne regióny Ruskej federácie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Referendum o nezávislosti


Plány na dobytie Kyjeva sa pre ruskú armádu skončili obrovským neúspechom a podobný scenár sa začína napĺňať i v prípade druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov, odkiaľ Rusi postupne začínajú utekať.

Prevzatie kontroly nad Chersonom, mestom v južnej časti Ukrajiny, a veľkou časťou okolitého regiónu, je dosiaľ pravdepodobne najvýznamnejší úspech Ruska vo vojne na Ukrajine.

Ukrajinskí predstavitelia špekulovali, že Rusko plánuje usporiadať v regióne referendum na vyhlásenie nezávislosti, podobné tým, ktoré sa konali v Doneckej a Luhanskej oblasti v roku 2014.

Moskva uznala samozvanú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku dva dni pred napadnutím Ukrajiny a využila to ako zámienku na vyslanie vojakov do susedného štátu.

Viac k témam: Anexia, Referendum, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Cherson sa stane súčasťou Ruska, dosadené vedenie mesta požiada Putina o anexiu celého regiónu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.