Utorok, 24. november 2020
Oblačno  1,7 °C
Mimoriadne správy

Charlie Hebdo opäť zverejnil karikatúry proroka Mohameda, pre ktoré sa stal terčom útoku

 Webnoviny   2. september 2020  70
Charlie Hebdo opäť zverejnil karikatúry proroka Mohameda, pre ktoré sa stal terčom útoku

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - V novom čísle satirického týždenníka Charlie Hebdo znova vyšli kontroverzné karikatúry proroka Mohameda, pre ktoré sa stal terčom teroristického útoku v roku 2015. Karikatúry sa opäť v publikácii objavili pri príležitosti začiatku procesu so 14 ľuďmi obvinenými z pomoci útočníkom, ktorý sa začín v stredu.

Dvanásť karikatúr proroka Mohameda


Na obálke týždenníka je 12 karikatúr proroka Mohameda, ktoré pôvodne publikoval dánsky denník a neskôr aj Charlie Hebdo. Jedna z karikatúr ukazuje napríklad Mohameda s bombou namiesto turbanu. "To všetko pre toto," uvádza sa v titulku vydania, ktorý cituje spravodajský portál BBC.

Týždenník v editoriáli uvádza, že ich od útoku v roku 2015, ktorý si vyžiadal dvanásť mŕtvych, často žiadali o publikovanie karikatúr Mohameda.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí

"My sme vždy odmietli tak spraviť, nie preto, že je to zakázané - zákon nám to umožňuje - ale preto, že sme na to potrebovali dobrý dôvod. Dôvod, ktorý má význam a ktorý prinesie niečo do diskusie," uvádza sa v editoriáli s tým, že opätovné publikovanie v týždni, keď sa začína proces sa "nám zdalo nevyhnutné".

Na Charlie Hebdo zaútočili Kouachiovci


Štrnásť ľudí je obvinených zo získavania zbraní a poskytovania logistickej podpory pre útočníkov, ktorí zaútočili na Charlie Hebdo a následne aj na policajtku a obchod s kóšer tovarom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vrahov z Charlie Hebdo obkľúčila polícia, držia rukojemníka

Troch z nich budú súdiť v neprítomnosti, keďže sa predpokladá, že ušli do severnej Sýrie a Iraku. Predpokladá sa, že v procese je zhruba 200 žalobcov a že budú vypovedať pozostalí obetí, informuje francúzsky vysielateľ RFI. Proces sa mal začať už v marci, ale odložili ho pre pandémiu koronavírusu. Trvať by mal do novembra.

Na Charlie Hebdo 7. januára 2015 zaútočili bratia Cherif a Said Kouachiovci. Počas nasledujúcich dní ich kumpán Amedy Coulibaly zabil policajtku na predmestí Paríža a ďalších štyroch ľudí počas rukojemníckej drámy v obchode s kóšer tovarom. Všetci traja útočníci zomreli počas prestreliek s políciou.

Viac k témam: Charlie Hebdo, karikatúra
Zdroj: Webnoviny.sk - Charlie Hebdo opäť zverejnil karikatúry proroka Mohameda, pre ktoré sa stal terčom útoku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.